Z jakimi kontuzjami idzie się do fizjoterapeuty?

Aktywność fizyczna, ale również jej brak, przyczyniają się do niezapowiedzianych kontuzji, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Niezależnie zatem od tego czy jest się doświadczonym sportowcem lub całkowitym amatorem – ciało może się zbuntować, a przy konkretnym wysiłku może ulec mocniejszemu nadwyrężeniu. Dlatego też warto udać się do fizjoterapeuty, który pomoże kiedy już dany uraz nastąpił, a także zapobiegnie powstawaniu wszelkim niedogodnościom, aby każdy trening mógł być zrobiony tak jak powinien.

Terapia manualna

Kontuzji jakich można doznać jest całe mnóstwo: skręcenia, naderwania, zerwania, przeciążenia, naciągnięcia – mogą mieć one różny poziom zaawansowania. Wszystko jednak zależy od tego jakie postępowanie po kontuzjach rozpoczniemy. Właściwa diagnostyka utrzymujących się dolegliwości mięśni, więzadeł i ścięgien pozwoli fizjoterapeucie dostosować adekwatną terapię poprzez gimnastykę, która musi odbywać się regularnie i najlepiej w krótkim czasie po doznaniu kontuzji.

Im dłużej będzie się odkładać termin wizyty, tym powrót do stuprocentowej sprawności będzie znacznie dłuższy. Wobec czego im prędzej rozpocznie się terapię, tym szybciej powróci się do swojej formy. Rozluźnienie mięśni i mobilizacja stawów do pracy okażą się zbawienne. Wszystko zależy od tego jak zaawansowany jest dany problem. Niemniej fizjoterapia ma za zadanie skorygować jakość ruchu i siłę mięśniową, które wpłyną na życie codzienne a także dalsze odbywanie najrozmaitszych treningów.

Fizjoterapia sportowa – wspomaganie w uprawianiu konkretnego sportu

Piłkarze, biegacze, triathloniści, tancerze, tenisiści, akrobaci, rowerzyści, pływacze i wiele, wiele innych osób potrzebuje bardzo często systematycznego wspomożenia od fizjoterapeuty. Osoba ta ze swoim doświadczeniem oraz wiedzą na temat danej dziedziny sportu będzie w stanie rozluźnić mięśnie, jak i pomóc odzyskać ich sprawność. Wybór ćwiczeń i każdorazowa pomoc okażą się zbawienne. Przy powracaniu do swojej dyscypliny szybko zauważy się efekty takiej współpracy, a co więcej, każda rozgrzewka będzie mogła przebiegać stopniowo lepiej niż poprzednim razem. Odzyskanie elastyczności mięśni oraz zniwelowanie bólu jest tutaj znaczące.

Jednakże warto przyjąć, że lepiej zapobiegać niż leczyć, toteż wiedząc jaki sport jest codziennym wyzwaniem, tak też powinno się dobrać profesjonalnego fizjoterapeutę, którego będzie się regularnie odwiedzać. Co więcej, osiągnie się tym samym jeszcze wyższą sprawność zezwalającą na zdobycie lepszych wyników. Nie tylko umęczone ciało musi otrzymać dawkę poprawnych ćwiczeń ale przed zapewnieniem organizmowi wysiłku także należy o nie zadbać.

Wiedza i kompetencje mają znaczenie

Fizjoterapia prawidłowo zastosowana może rewelacyjnie zapobiec doznawaniu kontuzji. Jeśli mięśnie, więzadła i ścięgna będą odpowiednio przygotowane, to lżej im będzie przy każdych staraniach fizycznych. Nie trzeba będzie sobie umniejszać danej aktywności, a co więcej odnoszenie sukcesów wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom. Sprawność i otrzymanie optymalnego wsparcia z rąk fizjoterapeuty są nieocenione, więc trzeba postawić na pełne kwalifikacje tej osoby, która ma się zająć konkretnymi zadaniami.

W czasie terapii uzyska się także bardzo cenne wskazówki, który wpłyną także na własną profilaktykę w danym zakresie. Wiedza ta pozwoli należycie przygotować się do danego wysiłku jak i uniknięcia urazów, do których będzie mniejsza predyspozycja. Budowanie własnej formy może zacząć się od każdego dnia, a adekwatny program terapeutyczny przyczyni się do osiągania kolejnych sukcesów, motywujących jeszcze bardziej do przeżywania więcej i intensywniej.