Studenci kierunków związanych z nauką dzieci, takich jak pedagogika czy polonistyka, chętnie podejmują się pracy jako animatorzy zabaw dla dzieci. Z czym wiąże się taka praca i jaki powinien być dobry animator?
Animator zabaw dla dzieci – kto to?
Osoba, która zajmuje się dziećmi i organizuje im czas podczas różnego rodzaju kinderbali, festynów, półkolonii czy w salach zabaw to właśnie animator zabaw dla dzieci. Ktoś, kto wykonuje taką pracę ma za zadanie zorganizować czas dzieciom i sprawić, żeby dobrze się czuły, ale także nauczyły się czegoś nowego bądź rozwinęły swoje zdolności. Bycie animatorem zabaw dla dzieci to nie tylko przypilnowanie, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, ale i wymyślenie im kreatywnych i mądrych zabaw, dzięki którym dzieci, jako mali odkrywcy świata, zintegrują się z grupą i nauczą się, jak zawierać nowe znajomości.
Dlaczego warto być animatorem?
Bycie animatorem zabaw dla dzieci, zwłaszcza jako student pedagogiki bądź innego kierunku, który przygotowuje do bycia nauczycielem to świetna praktyka. Choć w salach zabaw, przeważnie ma się do czynienia z młodszymi dziećmi, to nadal jest to doskonały moment, by zobaczyć, czy na pewno nadajemy się do danego zawodu, czy mamy wystarczająco dużo cierpliwości i czy praca z dziećmi jest dla nas. Ponadto, praca z dziećmi rozwija kreatywność i pomaga nam zapanować nad sobą.
Czym cechuje się dobry animator zabaw dla dzieci?
Dobry animator zabaw dla dzieci to taki animator, przy którym dzieci się nie nudzą. Osoba, która chce podjąć się tego typu pracy nie może być zamknięta w sobie i wycofana, bo nie będzie w stanie zainteresować sobą dzieci, a bez tego nie uda się zintegrować grupy. Animator powinien zatem być kimś otwartym, z otwartym umysłem i ogromem kreatywności. Warto pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy kreatywni, to dzieci na pewno wymyślą coś, na co nigdy byśmy nie wpadli, dlatego też animator powinien być również bardzo cierpliwy. Energia dzieci jest niewyczerpana, więc animator także powinien być energiczny; lenistwo nie jest dobrą cechą dla kogoś, kto chce podjąć się takiej pracy, podobnie jak nieodpowiedzialność.