Jak pokonać spadek motywacji w sporcie?

Obniżenie chęci do działania może dotknąć i prawdopodobnie dotknie kiedyś każdego sportowca. Niezależnie od tego czy jest to amator czy profesjonalny zawodnik. Gorszy okres może dopaść każdego z nas. Warto uświadomić sobie przyczyny spadku motywacji, a także odpowiednio na nie zareagować.

Źródła i symptomy braku motywacji

Motywacja w sporcie jest czynnikiem zmiennym w czasie. Niejednokrotnie możemy odczuwać niechęć, znudzenie czy też nie widzieć większego sensu w morderczych treningach. Nie oznacza to jednak od razu, że mamy poważny problem. Jest to zjawisko całkowicie normalne i jak najbardziej naturalne. Żaden zawodnik, czy to amatorski czy profesjonalny, nie jest w stanie utrzymać swojej motywacji na wyżynach przez cały okres swojej sportowej przygody. Występowanie gorszych okresów nie powinno nas zatem jeszcze szczególnie niepokoić. Niekiedy jednak nasza motywacja spada na tyle, że nie jesteśmy nawet w stanie zmusić się do regularnych treningów. Przerywamy więc naszą codzienną pracę, co często prowadzi do zaprzepaszczenia tego, co już osiągnęliśmy. Poddajemy się, nie widząc sensu w dalszej karierze sportowej. Przyczyny takiego kryzysu mogą być różne – może to być na przykład kwestia pasma niepowodzeń, które miało miejsce w naszym życiu sportowym w ostatnim czasie, czy też to, że osiągnęliśmy już cel, jaki założyliśmy sobie wcześniej i nie widzimy sensu w kontynuacji naszych starań. Tymczasem poddanie się i przerwanie treningów wiąże się najczęściej z utratą wypracowanej dotąd formy i zaprzepaszczeniem możliwości dalszego rozwoju. Każdy sportowiec, szczególnie ten zawodowy, powinien cechować się silną psychiką, wewnętrznym uporem oraz systematycznością i cierpliwością. Jeśli jednak dopadnie nas kryzys, warto zapewnić sobie swego rodzaju wsparcie mentalne z zewnątrz, które pozwoli nam poukładać nasze myśli i wrócić do dawnej formy psychicznej.

Wsparcie mentalne od psychologa sportowego

Psycholog sportowy jest w stanie zapewnić nam wsparcie mentalne nie tylko w okresach spadku motywacji i ogólnego kryzysu. Zawodowi sportowcy coraz częściej korzystają z pomocy psychologów sportowych przez cały okres swojej kariery, a więc nie tylko w trudnych jej momentach. Psycholog taki przeprowadza bowiem tzw. treningi mentalne, które pozwalają utrzymać odpowiedni poziom naszej motywacji. Pomaga także radzić sobie ze stresem i presją, jaka wywierana jest powszechnie na wielu sportowcach, szczególnie tych, którzy znajdują się aktualnie na szczycie swojej kariery zawodowej.