Wózki paletowe – podstawy bezpiecznego użytkowania

Wózki paletowe są najczęściej stosowanymi urządzeniami, przeznaczonymi do przewożenia towaru, np. w sklepach, hurtowniach czy magazynach. Wykorzystywane są one również do ułatwienia rozładunku towarów z dużych samochodów dostawczych. Jakie są podstawy bezpiecznego użytkowania wózków paletowych?

Chcąc swoją pracę wykonywać w sposób bezpieczny, warto zadbać o to już w trakcie nabywania wózków paletowych. Urządzenie to posiada dość prostą konstrukcję, lecz mimo tego warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostało wykonane.

Jakość konstrukcji paleciaka

Zapewnijmy bezpieczeństwo sobie i innym – wybierzmy do paleciaków koła i rolki dobrej jakości. Na rynku dostępne są takie rodzaje wózków jak:

  • standardowe wózki paletowe ręczne,
  • wózki paletowe z masztem (podnośnikowe),
  • wózki paletowe wyposażone w wagę,
  • galwanizowane,
  • wózki paletowe nożycowe

które posiadają możliwość uniesienia ładunku na wysokość do ok. 80 cm. Wózki nie posiadające napędu silnikowego nie wymagają zarejestrowania w Urzędzie Dozoru Technicznego, zaś wózki posiadające napęd silnikowy wymagają ukończenia specjalnego kursu na wózki widłowe – jest to kurs kategorii III WJO.

Mimo wszystko, warto przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu obsługi wózków paletowych dla swoich pracowników, niezależnie od tego jaki to rodzaj wózka. Podstawą bezpiecznego użytkowania takich urządzeń jest znajomość zasad BHP.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie?

Wózki służą do przewożenia sporej ilości towarów, dlatego ich podstawową cechą jest wytrzymałość na obciążenia, a to mają oczywiście w dużym stopniu wpływ rolki do wózków paletowych. Wózki są przeznaczone do udźwigu ok. 2 500 kg, choć można oczywiście spotkać takie o kilkakrotnie większej nośności. W przypadku kobiet maksymalna waga udźwigu towarów na paleciaku jest mniejsza, niż w przypadku mężczyzn – chodzi tutaj głównie o bezpieczne korzystanie z tego typu sprzętu, gdyż panowie są z reguły bardziej wytrzymali i silni. Wózki, odpowiednio do swojego udźwigu, mogą mieć różne szerokości i długości wideł oraz dobrze dobrane do przenoszenia dużych obciążeń koła i rolki. W przypadku wideł ważny jest ich prawidłowy rozstaw. Większy rozstaw wideł oznacza większą stabilność wózka paletowego, podobnie jak w przypadku wyboru kół i rolek dobrej jakości, które także zapewniają stabilność takiego urządzenia. Koła sterujące i rolki są bardzo ważnym elementem konstrukcji wózka paletowego. Ich wybór wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy osoby obsługującej wózek, oraz na bezpieczeństwo współpracowników. Zakup kół i rolek odpowiedniego rodzaju oraz wielkości jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa, są one podstawą takiej konstrukcji i decydują o stabilności wózka. Koła sterujące umieszczone są z przodu wózka, natomiast rolki zamocowane są na końcu wideł. Rolki mogą być pojedyncze lub podwójne. Podwójne rolki będą odpowiednie na nierównych lub pochyłych powierzchniach. W przypadku kół ważny jest materiał, z którego zostały wykonane – materiał dobieramy odpowiednio do powierzchni, na której będą użytkowane wózki. Do wyboru mamy m.in. gumę lub poliuretan. Poliuretan jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia, wytrzymałym na obciążenia. Koła poliuretanowe są cichobieżne, mogą być wykorzystane na różnorodnej powierzchni. Koła gumowe mogą być użytkowane na mokrych powierzchniach. Przeznaczone są do przewozu towarów o wadze maksymalnej wynoszącej tonę. Guma jest materiałem przyczepnym i miękkim, przez co ma właściwości amortyzujące i dobrze pokonuje nierówne powierzchnie.