Jak wybierać okna?
Na początku należy określić materiał, z jakiego okna mają zostać wykonane. Drewno, jeszcze nie tak dawno postrzegane jako surowiec luksusowy, obecnie ustępuje miejsca stolarce okiennej wykonanej z PVC lub aluminium. Przy ich zastosowaniu możliwe jest tworzenie znacznie większych przeszkleń, typowych nowoczesnemu budownictwu. Poza tym okna z PVC są znacznie tańsze i co ciekawe z powodzeniem mogą imitować drewniane profile.
– Okna PCV są już dostępne w drewnopodobnej strukturze, na przykład w modnych skandynawskich kolorach – informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort. W ten sposób przystępne cenowo okna pięknie komponują się z tradycyjnymi wnętrzami. A jeżeli poszukuje się profili do nowoczesnych budynków, także warto zwrócić uwagę na modele plastikowe. Dostępne są obecnie w wielu różnych kolorach, dzięki czemu okno staje się integralnym elementem aranżowania pomieszczeń.
Poza materiałem kluczowym aspektem dopasowywania okna jest wybór jego wielkości i kształtu. Duże przeszklenia najlepiej wykonywać przy użyciu profili aluminiowych oraz specjalnych pakietów szybowych. Dzięki nim straty ciepła zostaną ograniczone, a właściciele nie będą musieli płacić wysokich rachunków. Jeżeli liczy się na dodatkowe dogrzanie wnętrza, warto zainwestować w okna o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego. Tutaj jednak wskazana jest rozwaga, ponieważ to, co jest atutem zimą, latem może znacznie obniżać komfort termiczny osób przebywających w pomieszczeniu wyposażonym w takie szyby.
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kształt okien. Te wykonane z tworzyw sztucznych przybierają współcześnie nietypowe kształty i wychodzą poza klasyczne prostokątne skrzydło. Inwestorzy mają do wyboru chociażby zaokrąglone i owalne okna. Ciekawie prezentują się też te w kształcie rombu czy trójkąta.
Jakość okna na pierwszym miejscu
Aby czerpać możliwie najwięcej satysfakcji z użytkowania okna, należy je odpowiedzialnie wybrać. Przydatna jest profesjonalna wiedza, dlatego podczas podejmowania decyzji warto posiłkować się opiniami fachowców.
Producenci i sprzedawcy zachęcają do kontaktowania się ze swoimi konsultantami. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania i pomogą dopasować okna do bryły konkretnego budynku, jego przeznaczenia i oczekiwań przyszłych użytkowników. Pod uwagę należy wziąć takie kryteria, jak współczynnik przenikania ciepła, brak mostków termicznych czy wykorzystanie specjalnego gazu pomiędzy szybami. Te i wiele innych czynników wspólnie tworzy solidną stolarkę okienną, która pozytywnie wpłynie na użytkowanie pomieszczeń, ich wygląd oraz odbiór całego budynku.
Polscy producenci okien zyskali renomę na całym świecie. Wystarczy wspomnieć, że Polska jest czołowym eksporterem stolarki okiennej i drzwiowej na Starym Kontynencie. Procesy produkcyjne są w tych firmach na bardzo zaawansowanym poziomie i przeciętnemu konsumentowi trudno nadążyć za wszystkimi zmianami. Tym bardziej opłaca się korzystać z pomocy doradcy, któremu wystarczy nakreślić swoje oczekiwania. Pomoże dobrać odpowiednie okna, a także znaleźć fachowców do ich montażu. Ten ostatni powinien być przeprowadzony profesjonalnie, w przeciwnym wypadku nawet najlepszej jakości stolarka okienna nie spełni oczekiwań.