Choroba oczu AMD – czym jest i jak ją rozpoznać

AMD – zwyrodnienie plamki połączone z wiekiem, jest w dwóch formach: suchej (80-90% chorych) i wysiękowej (10-15% chorych). W formie suchej AMD pogorszenie ostrości widzenia występuje sukcesywnie, systematycznie prowadząc do straty widzenia centralnego. W owej formie dolegliwości zanikają komórki odpowiedzialne za właściwe odbieranie doświadczeń wizualnych i działanie siatkówki oka. W formie wysiękowej AMD (tzw. forma mokra bądź neowaskularna) duże pogorszenie widzenia może wystąpić szybko, chociażby w przeciągu paru dni.

Zwyrodnienie plamki żółtej – co to jest?

Zwyrodnienie plamki żółtej to dolegliwość oczu definiowana niejednokrotnie jako AMD od angielskiej nazwy „Age-related macular degeneration” polega na zniszczeniu centralnej części siatkówki, więc plamki żółtej oka odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie, bez zniszczeń. To właśnie plamka żółta, pomimo własnych małych rozmiarów, zapewnia nam czytanie, pisanie lub widzenie odcieni. Zwyrodnienie plamki żółtej jest zwykle po 50. roku życia.

Zwyrodnienie plamki żółtej – podstawy

Plamka żółta znajduje się w pierwszej części siatkówki, w miejscu, w jakim skupiają się impulsy wizualne. Jest mała, lecz stanowi największe grono fotoreceptorów – komórek światłoczułych. Odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu, dostrzeganie detali oraz barw. Gdy plamka żółta przestaje dobrze działać, jeszcze trudniej czytać, pisać, prowadzić pojazd. W rozwiniętym stadium AMD podchodzi do funkcjonalnej ślepoty. Dotknięte nią osoby nie są niewidome, ponieważ utrzymują obwodowe widzenie, lecz centrum pola widzenia jest ciemną plamą, to natomiast utrudnia robienie wielu prac oraz zmniejsza samodzielność.

Zwyrodnienie plamki żółtej – główne symptomy

Choroba oczu AMD to bardzo sprytna dolegliwość. W jej pierwszym stadium linie proste rozpoczynają falować, łamać się oraz zanikać. Potem obraz, szczególnie w środku pola widzenia, staje się niewyraźny. Pacjent, jaki próbuje przeczytać długie słowo, nie może owego zrobić, gdyż widzi tylko jego początek oraz koniec. Stojąc na przejściu boi się zejść z krawężnika, ponieważ zauważa tylko to co ma pod stopami i to, co znajduje się wysoko nad pojazdem. Gdy zbliża się do niego człowiek nie widzi nic, poza butami oraz czubkiem głowy.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Następujące starzenie się organizmu służy postępowi dolegliwości. Przedwczesną formę zwyrodnienia plamki żółtej można zatrzymać przez zrobienie odmłodzenia siatkówki oka laserowym zabiegiem 2RT. Zabieg jest bezinwazyjny oraz nie zapewnia poczuć bólowych. Polega na przekazaniu kilkunastu nanosekundowych impulsów do komórek siatkówki, pobudzających biologiczną regenerację oraz odnowę osłabionych komórek. W rezultacie zabiegu występuje regeneracja powłoki nabłonka oraz odtworzenie odpowiedniego widzenia.