Jak prawidłowo pielęgnować i czyścić naczynia z miedzi?

Naczynia miedziane są wyposażeniem domowym rzeczywiście wyjątkowym. Nie tylko pięknie wyglądają, ale mają prozdrowotne właściwości. Znane już w czasach antycznych niszczyły np. bakterie w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, aby je prawidłowo pielęgnować. Wówczas posłużą nam dłużej.

W jaki sposób należy dbać o miedziane naczynia?

Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić, że miedź jest materiałem, który będzie wymagać szczególnej pielęgnacji. Trzeba więc wiedzieć, w jaki sposób czyścić takie produkty, abyśmy ich nie zniszczyli. Takie naczynia charakteryzują się wyjątkową estetyką, a więc tylko prawidłowa pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas. Z pewnością nie możemy ich czyścić tak jak naczyń wykonanych z aluminium albo stali, czy też z żeliwa.

Jeżeli więc mamy jakiś piękny dzbanek miedziany albo garnek lub jeszcze inne naczynia, zawsze powinniśmy mieć w domu to, co potrzebne do czyszczenia. Okazuje się jednak, że wcale nie będą wymagane jakieś nadzwyczajne środki. Metody pielęgnacji są banalnie proste. Poza tym dobrą wiadomością jest również to, że są tanie no i będą naturalne. To także sposoby ekologiczne, a więc całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Dobrze sprawdza się na przykład cytryna i sól kuchenna. Czyszcząc nimi dzbanek miedziany, należy je zastosować we właściwych proporcjach. Zwróćmy uwagę na to, że miedź ma właśnie właściwości prozdrowotne i będzie reagować na zewnętrzne warunki. Dlatego stosowanie gotowych płynów do mycia naczyń, czyli środków chemicznych jest po prostu zakazane.

Czy dzbanek miedziany daje się łatwo wyczyścić?

Przyzwyczajeni do stosowania różnych bardzo ostrych sztucznych preparatów, dobrze wiemy, że dzięki nim brud schodzi bardzo szybko. W przypadku miedzi taka chemia jest jednak wykluczona. Poza tym naczyń miedzianych nie możemy także myć gorącą wodą. Absolutnie nie można także wkładać ich do zmywarki. Z tego powodu czasami bardzo szczegółowe wyczyszczenie i usunięcie pozostałości może stwarzać pewne problemy.

Naczynia miedziane należy myć ręcznie

Jak wspomnieliśmy, w zupełności wystarczy cytryna i sól kuchenna. Przygotowujemy więc roztwór w proporcjach 50:50. Bardzo ważny jest jednak sam sposób czyszczenia. Nie możemy absolutnie wykorzystywać żadnych akcesoriów, które miałyby właściwości ścierne. Wystarczy gąbka albo ściereczka. Ostatnim ważnym czynnikiem jest także sama częstotliwość czyszczenia. Nie należy tego robić zbyt często.

Ściereczka powinna być nasączona wspomnianym roztworem. Następnie delikatnie czyścimy powierzchnię. Można użyć także trochę więcej siły, szczególnie tam, gdzie utlenianie jest bardziej widoczne. Na sam koniec płuczemy naczynie, podstawiając je pod bieżącą wodę, najlepiej letnią. Ostatecznie wystarczy wyczyść do sucha miedziany produkt.