Szklarnie ogrodowe są pomieszczeniami oszklonymi, natomiast tunele zazwyczaj foliowane, jedne i drugie są tworzone do uprawy roślin. Szklarnie ogrodowe osłaniają i ochraniają rośliny, co wydłuża okres ich wegetacji, a także zwiększenie ilości plonów. Szklarnie ogrodową można zamówić wraz z montażem, kupić szklarnię i samemu zamontować, bądź zrobić od podstaw samemu.
Jakie szklarnie ogrodowe wybrać? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy przemyśleć szereg innych spraw. Prawdopodobnie najważniejsze jest to, by przemyśleć, jakie rośliny zamierzamy hodować w szklarni. Nie wszystkie rośliny nadają się do tego, by cały sezon być w szklarni, najlepiej będą się w niej czuły pomidory i papryka- choć pomidory lubią przewiew, więc szklarnia nie może być zamknięta. W szklarni można do pewnego momentu-przepikowania trzymać prawie wszystkie rośliny, by szybciej je mieć owocujące w ogrodzie.
Ważna jest wielkość szklarni, warto się nad tym zastanowić, gdyż zbyt małą szklarnię będzie ciężko powiększyć, jednak zbyt duża na początku-po latach upraw może być wystarczająca.
Należy przemyśleć kwestie, czy szklarnia będzie niedaleko domu – jeśli tak wypadałoby by jej wygląd był przyjazny dla oka. Kolejne kwestie warte przemyślenia, to materiał z jakiego chcemy by były wykonane. Czy stelaż ma być drewniany, metalowy, czy aluminiowy. Również okrycie stelażu, czy mają być paneli szklanych, czy poliwęglanu. Należy przemyśleć, czy będziemy robić fundamenty w szklarni, w zależności od jej wielkości, gdyż do małych szklarni będzie to zbędny wydatek. Bardzo ważnym aspektem jest to, czy szklarnia ma być ogrzewana, gdyż wiąże się to z dociągnięciem do szklarni instalacji. Jednak jeśli nie zamierzamy prowadzić ogrodu poza sezonem, bądź roślin egzotycznych ogrzewanie nie jest wówczas koniecznością. Jeśli będziemy mieć szklarnie nieogrzewaną, nasz sezon w dużym stopniu się przyspieszy i wydłuży.
Gdy już te kwestie przemyśleliśmy, zatem należy wybrać miejsce, gdzie szklarnia ogrodowa będzie ustawiona. Wiadomo, że powinna stanąć w najbardziej nasłonecznionym miejscu, oraz wyrównanym terenie.
Mając już szklarnie należy pamiętać o wietrzeniu, prawidłowym ustawieniu roślin, podlewaniu ich, a także w razie potrzeby o ich zacienianiu.
Wybierając szklarnie ogrodowe warto przemyśleć tą kwestię, nie podejmować pochopnych decyzji. Wybór zależy od naszych potrzeb, wielkości upraw, gatunków roślin, no i oczywiście zaplecza finansowego.