Sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi.

Nawracające infekcje intymne są częstymi powodami wizyt w gabinetach ginekologicznych. Mogą wynikać ze złej higieny.

Rodzaje infekcji intymnych

Infekcje intymne, czyli zakażenia narządów płciowych, zdarzają się bardzo często i należą do głównych powodów wizyt w gabinetach ginekologicznych. Rodzajów infekcji i przyczyn ich występowania jest wiele. Aby dobrać optymalną metodę leczenia, lekarz musi postawić diagnozę i określić, z jakim rodzajem patogenu ma do czynienia. Domowe sposoby na infekcje intymne pozwalają złagodzić niektóre objawy, ale zwykle nie rozwiązują problemu.

Do najczęstszych zakażeń narządów płciowych należą infekcje:

  • bakteryjne (statystycznie występują najczęściej),
  • grzybicze,
  • pasożytnicze,
  • wirusowe.

Każde z wyżej wymienionych zakażeń ma inny przebieg. Spośród infekcji bakteryjnych najczęściej występują waginoza oraz rzeżączka. I właśnie te dwa typy mają tendencję do częstego nawracania.

Waginoza stanowi rodzaj zakażenia florą bakteryjną mieszaną. Charakteryzują ją szarawe upławy o rybim, nieprzyjemnym zapachu.

Rzeżączka, zwana również Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis, stanowi częstą nawracającą infekcję intymną. Przebieg zakażenia jest nietypowy, gdyż w pochwie nie występują cechy stanu zapalnego. Z tego powodu choroba często określana jest mianem infekcji bezobjawowej. Diagnozuje się ją przypadkiem podczas wykonywania rutynowych badań. Jedynym objawem, który bywa, choć rzadko, obserwowany przez kobiety, są żółtawe, ropne upławy. Niekiedy rzeżączka występuje jako powikłanie infekcji dróg moczowych.

Rzęsistkowica wywołana jest przez pierwotniaka: rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). Schorzenie ma przewlekły charakter, objawia się przede wszystkim bólem w drogach rodnych i pieczeniem. Występują również pieniste, szarożółtawe upławy o specyficznym, mdłym zapachu.

Infekcje grzybicze najczęściej wywoływane są drożdżakami (Candida albicans). Charakteryzują się silnym świądem oraz białymi, serowatymi upławami. Na ścianach lub ujściu pochwy można zaobserwować białe plamy, naloty, stanowiące skupiska grzybów.

Infekcje wirusowe występują stosunkowo najrzadziej. Do wirusów, które wywołują zakażenie dróg intymnych, należy wirus opryszki, powodujący opryszczkowe zapalenie sromu. Choroba objawia się bólem, pieczeniem oraz pęcherzami wypełnionymi surowiczym płynem.

Przyczyny nawracających infekcji intymnych

Wiele jest czynników predysponujących do nawracających zakażeń narządów płciowych. Najważniejsze z nich to:

  • obecność drobnoustroju chorobotwórczego u stałego partnera seksualnego (mężczyzna nie musi wykazywać żadnych objawów, może być jedynie nosicielem patogenu),
  • nieprawidłowy dobór leczenia infekcji lub niestosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza,
  • zakończenie leczenia przed ukończeniem pełnej terapii z powodu ustąpienia uciążliwych objawów,
  • obniżenie odporności organizmu, np. po antybiotykoterapii,
  • długotrwała hospitalizacja,
  • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych. Zbyt rzadkie podmywanie się wyjaławia pochwę z fizjologicznej flory bakteryjnej, która chroni ją przed patogenami. Niebezpieczne jest wspólne używanie ręczników, nawet przez partnerów.

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie farmakologiczne uzależnione jest od przyczyny wywołującej infekcję intymną. W leczeniu zakażeń dróg rodnych stosuje się: globulki dopochwowe, irygacje, maści, antybiotyki. Aby terapia była skuteczna, należy leczyć się minimum 7 dni, a następnie udać się do ginekologa w celu kontroli.

Domowe sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami dróg rodnych to przede wszystkim: właściwa higiena, stosowanie płynów oraz mydeł o odpowiednim pH, przeznaczonych do mycia miejsc intymnych, nie za częste robienie tzw. nasiadówek, zaopatrzenie się we własne ręczniki, zażywanie probiotyków ginekologicznych zawierających bakterie kwasu mlekowego, utrzymywanie odpowiedniej diety (eliminacja nadmiaru cukru, który sprzyja infekcjom grzybiczym).

Do domowych sposobów leczenia infekcji intymnych należy podchodzić z dużą rezerwą. Niektóre metody, jak np. irygacja z octu czy aplikacja ząbków czosnku do pochwy, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i również mogą przyczynić się do nawrócenia zakażenia.