Historia Streetwearu – czyli początki wielkomiejskiego stylu

Streetwear jest gorącym i jednym z najbardziej pożądanych nurtów odzieżowych od około 30 lat i istnieje wyraźny powód, dlaczego tak się dzieje. Młodzież w dzisiejszych czasach zawsze chce określonego trendu, rodzaju odzieży, określonych marek z racji, iż jest to świetny sposób na wyrażenie siebie. Każdy ma coś do powiedzenia, każdy chce się wyróżniać, czuć dobrze, modnie i awangardowo, a wyrażanie siebie przez ubiór to świetny sposób i nigdy nie było to łatwiejsze niż obecnie.

Streetwear rośnie niczym dorodne drzewo, które zapuszcza korzenie w miejskiej dżungli, a kiedy zdasz sobie sprawę, jak daleko one sięgają, prawdopodobnie będziesz zszokowany. Wszystko musi wystartować od podstaw, nawet coś tak obszernego jak moda streetwear. Ta branża daje każdemu głos, i daje nadzieję projektantom, którzy chcą zwojować rynek odzieżowy i podbić serca klientów. Nie byłoby tak, gdyby przeszłość nie utorowała sobie drogi do teraźniejszości, i o tym właśnie będzie mówił ten artykuł.

Popularność streetwearu…

Nie ma konkretnego wydarzenia historycznego, które oznaczałoby narodziny streetwearu. W rzeczywistości nikt tak naprawdę nie wie, kiedy zaczęto określa modę uliczną mianem streetwearu. Jedno jest jednak pewne – streetwear podbija świat (i pewnie tak pozostanie w przewidywanej przyszłości). Pomyśl o tym, iż wszyscy Twoi ulubieni aktorzy, raperzy, piosenkarze, czy inne osoby medialne pomysłu na swoje stylizacje czerpią głównie z mody ulicznej – to sprawia, że sam ​​chcesz przerabiać swoją garderobę dokładając do niej coraz to nowszych „artefaktów” z mody streetwearowej. Jest wiele rzeczy, które idą w kierunku budowy marki streetwear, szczególnie takiej, która ma przyciągać jak magnes i dobrze się sprzedawać. W ciągu ostatnich 30 lat streetwear był reprezentowany w wielu różnych światłach. Każda mijająca dekada przynosiła zupełnie nowy styl, którego syntezę obserwujemy dziś. Wkroczmy głębiej w historię streetwearu, ponieważ przyjrzymy się niektórym z najbardziej wpływowych nazw i stylów, które kiedykolwiek uderzyły w nasze społeczeństwo.

Historii początek…

Shawn Stussy był zwyczajnym surferem w latach 80-tych, czyli w czasach, w których na topie były dzwony, szalone wzory, hippisi, punki, ulicznicy… lata przełomowe, kiedy młodzież zaczęła swój młodzieńczy bunt o wolność. Streetwear zawsze będzie miał młodzieńczy wydźwięk, ponieważ to właśnie młodzi ludzie decydują o tym co będzie na topie. Shawn Stussy był pierwszą osobą, która zaczęła tworzyć koszulki streetwearowe. Zrobił to, drukując swoje logo na koszulkach. Miał jeden cel- dorobić dodatkowe pieniądze, gdyż sprzedaż ręcznie robionych desek surfingowych nie była dla niego wystarczająca. Tak oto, sprzedając koszulki na tyłach swojego samochodu zbudował fajną i innowacyjną markę (jeśli chodzi o streetwear) i w taki sposób dał pierwsze tchnienie obecnemu streetwearowi.

Streetwear obecnie…

Streetwear pozwolił wielu ludziom na wyrażanie swoich wartości artystycznych poprzez odzież. Muzycy, artyści, ktokolwiek… Streetwear pozwala być sobą, kreować własny styl i wspierać ulubionych twórców. Czas mija i trendy „modowe” się zmieniają, ale streetwear trwa i trwa i prawdopodobnie nigdy nie umrze. Może nie wyglądać tak samo jak dziś ale z pewnością będzie oddawał ducha swoich czasów. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak streetwear wygląda w Polsce i co obecnie jest na topie, bądź po prostu szukasz odzieży związanej ze swoim ulubionym artystą sprawdź ofertę odzieżową w sieci, przykładowo na Preorder.pl, gdzie zastaniesz olbrzymią ofertę odzieży streetwearowej wielu znanych polskich, jak i zagranicznych marek, zarówno stricte odzieżowych, jak i związanych mocno z rynkiem muzycznym. Nie zwlekaj, daj się porwać!