Rosnące zapotrzebowanie na sprzęt rehabilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny jest niezbędnym wyposażeniem profesjonalnych ośrodków zajmujących się tym zagadnieniem. Poza tym bardzo często jest on stosowany w prywatnych domach. Zwłaszcza teraz, w związku z epidemią wirusa Covid-19, wiele osób decyduje się na zakupienie lub wynajem tego typu sprzętu do własnego domu.

Każde schorzenie wymaga nieco innego podejścia, innego czasu jak również innego sprzętu do rehabilitacji. Jest on dla wielu osób nie tylko pewną opcją, ale czymś niezbędnym, aby móc mówić o poprawie zdrowia. Do tych podstawowych, najczęściej spotykanych elementów można zaliczyć:

  • wózki inwalidzkie

  • łóżka rehabilitacyjne

  • ortezy

  • kule

  • balkoniki i ambony

To jednak tylko kropla w morzu potrzeb i możliwości. Sprzęt rehabilitacyjny to znacznie szersza grupa produktów potrzebnych różnym chorym. Ilość dostępnego na rynku sprzętu jest naprawdę duża, spektrum zaś problemów z którymi pomagają sobie radzić – szerokie.

Kupić czy wypożyczyć?

Każdy staje przed pytaniem, czy bardziej ekonomicznie będzie kupić sprzęt na stałe, czy też czasowo go wypożyczyć. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Jeśli osoba jest chora przewlekle, i nie ma szans na szybką poprawę, wówczas prawdopodobnie lepiej będzie sprzęt zakupić. W większości przypadków lepiej jest go jednak wypożyczyć, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą łóżka rehabilitacyjne oraz wózki inwalidzkie.

Nie w każdym mieście znajduje się wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Nie jest to jednak problem, ponieważ firmy zajmujące się dostarczaniem takiego sprzętu znają realia i bez problemu dostarczają sprzęt do klienta, nawet do innego miasta.

W przypadku zakupu dużego sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak łóżko czy wózek, pojawia się również pytanie, co zrobić z tym fantem gdy już nie jest potrzebny. Teoretycznie można go sprzedać, jednak wysyłka ciężkiego sprzętu nastręcza wielu trudności. Logistyka nie jest łatwa. Także i z tego względu warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zdecydować się jednak na wypożyczenie danej rzeczy.

Hydroterapia

Pojęcie znane wielu. Stosowanie hydroterapii jest jedną z form rehabilitacji. Sprzęt, który jest w tejże metodzie stosowany można zasadniczo spotkać w różnego rodzaju ośrodkach spa czy też w gabinetach rehabilitacji. Do sprzętu, który jest tutaj używany można zaliczyć między innymi:

  • wanny do balneoterapii

  • wanny do hydroterapii

  • katedry natrysków

  • katedry biczów wodnych

  • wirówki rehabilitacyjne

Poszczególny sprzęt umożliwia między innymi kąpiele solankowe, borowinowe, umożliwia podwodny masaż. W wannach, o których wspomniano wyżej, można użyć różnych olejków, wyciągów z alg, wód mineralnych. Kojarzyć się to może z sanatoriami, aczkolwiek współcześnie jest on bardziej powszechny. Tego rodzaju sprzętu nie uraczymy w prywatnych domach, aczkolwiek można wskazać na pewien wyjątek.

Niektóre osoby decydują się na zakup średniej wielkości basenu po operacji wszczepienia endoprotezy lub po innych urazach mechanicznych. Nie jest to jednak bardzo częste zjawisko. Zakup takiego basenu to spory koszt.

Inne formy rehabilitacji

Hydroterapia jest tylko jedną z opcji rehabilitacji, jakie można podjąć. Współcześnie jest to bardzo szerokie pojęcie. Jednocześnie jest o wiele większy dostęp do bardzo zaawansowanego sprzętu. Dostęp ten jest zarówno w specjalistycznych ośrodkach jak i we własnym domu.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem medycznym Visamed, który prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Osobom zainteresowanym tematem ochrony zdrowia polecamy również lekturę artykułów opublikowanych na łamach serwisów nasilowni.wroclaw.pl, treningbrzucha.wroclaw.pl oraz 6weidera.wroclaw.pl.