Jak zadbać o środowisko i nie marnować rzeczy

Powszechny konsumpcjonizm, który królował przez ostatnie lata, spowodował zagracenie mieszkań, a tym samym ograniczenie przestrzeni życiowej. Sprawił też, że ludzie zaczęli wytwarzać coraz więcej śmieci, na które w dużej części składają się destrukcyjne dla środowiska plastikowe opakowania. W odpowiedzi na to powstał trend, którego zwolennicy stawiają na minimalizm i kupują tylko to, co jest im niezbędne do życia, ale za to dobrej jakości. Czy warto zostać minimalistą i jakie to ma zalety? Co zrobić z nagromadzonymi przez lata rzeczami lub nietrafionymi prezentami?

Jak zostać minimalistą i dlaczego warto?

Minimalizm to filozofia życiowa oparta na życiu w funkcjonalnych wnętrzach, gdzie nie ma niepotrzebnych gadżetów i sprzętów. Minimalista ma też określoną ilość ubrań, które dobiera tak, by dało się z nich stworzyć stylizacje na każdą okazję, łącząc różne elementy i zmieniając dodatki. Dzięki temu zawsze ma miejsce i porządek w szafie, co przekłada się na lepszą organizację dnia, gdyż nie musi długo zastanawiać się co na siebie włożyć. Bez problemu też znajduje od razu to, co chce ubrać w dany dzień. Minimalizm we wnętrzu natomiast sprawia, że nie potyka się o zbędne meble oraz nie musi ścierać kurzu z niepotrzebnych bibelotów. Stawia na jakość, nie ilość, a każdy zakup jest przemyślany, dzięki czemu nie przytłacza nadmiarem rzeczy swojej przestrzeni życiowej. Ktoś, komu podoba się ta filozofia, może zacząć zmieniać swoje życie, zaczynając od przeglądu swojej garderoby i rzeczy, które go otaczają. 

Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami, których szkoda wyrzucić?

Czasem mamy wiele zbędnych rzeczy w domu, kupowanych pod wpływem chwili, które potem zalegają na półkach czy w szafkach. Są to ubrania, które założyliśmy raz, czy przeczytana książka, do której nie mamy ochoty wracać oraz wiele innych rzeczy, także tych, które dostaliśmy w prezencie, a nie przypadły nam do gustu. W każdym domu znajdzie się sporo takich przedmiotów. Jeśli są zużyte, można je oczywiście wyrzucić, ale jeśli są w dobrym stanie często szkoda wrzucać do śmietnika i tak zalegają w domu bez potrzeby. Możemy spróbować je sprzedać, ale jeśli nie bardzo mamy ochotę na pakowanie i wysyłanie, a nie cierpimy na brak środków finansowych, oddajmy je komuś za darmo. Są osoby, które chętnie przyjmą to, czego my już nie potrzebujemy, a często jeszcze same odbiorą. Wystarczy dać ogłoszenie w serwisie internetowym, np. Pokato.pl w dziale oddaj za darmo

Co powinno zawierać takie ogłoszenie i jakie da nam to korzyści?

Napisanie i zamieszczenie ogłoszenia zajmie dosłownie chwilę. Trzeba pamiętać, by napisać konkretnie, co oferujemy i w jakim stanie. Dobrze jest podkreślić zalety przedmiotu, ale też jeśli ma jakieś uszkodzenia, czy wady, należy o nich wspomnieć. Unikniemy w ten sposób nieporozumień i szybciej znajdziemy osobę, która będzie zainteresowana przyjęciem danego przedmiotu. Dobrze jest też jasno określić sposób odbioru, a jeśli to ma być wysyłka, to kto ponosi jej koszty. Dzięki poprawnie napisanemu ogłoszeniu szybko znajdziemy chętne osoby, które ucieszą się z tego, co im ofiarujemy. Sprawimy komuś radość, a sami zyskamy więcej miejsca i przestrzeni życiowej. Do tego wszystkiego, przyczynimy się w pośredni sposób do ochrony środowiska. Osoba, która przyjmie od nas przedmiot, nie będzie musiała go kupować i wyrzucać kolejnych opakowań. Oddanie mebli, czy używanych sprzętów domowych za darmo natomiast pozbawi nas kłopotu wystawiania, wywożenia, czy ponoszenia kosztów wywozu, którym czasem obciążają nas firmy przywożące nam nowy sprzęt i odbierające używany. 

Świadome życie w minimalistycznym stylu to trend nowych czasów, gdzie stawia się na ekologię i zaczyna dbać o środowisko. Unika się marnowania tego, co jeszcze jest zdatne do użycia, a czasami nawet daje się nowe życie przedmiotom. W pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy pomocą służą serwisy internetowe z ogłoszeniami, takie jak Pokato.pl gdzie można bez problemu oddać to, czego już nie potrzebujemy i to zupełnie za darmo z korzyścią dla obu stron.