Przenośny koncentrator tlenu: czym jest i do czego właściwie służy?

Przenośny koncentrator tlenu to urządzenie, które na razie w Polsce nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, mimo że w niektórych sytuacjach jest niezwykle przydatne. Z kolei na całym świecie wykorzystywane jest już od wielu lat. Czym zatem konkretnie jest przenośny koncentrator tlenu i jakie ma zastosowanie?

Przenośny koncentrator tlenu: podstawowe informacje

Przenośny koncentrator tlenu to urządzenie medyczne. Może być wykorzystywany zarówno w przychodniach i szpitalach jak i w domu czy w zakładzie opiekuńczym. Na świecie znany jest od wielu lat; w Polsce rynek tych urządzeń dopiero się rozwija. Przenośny koncentrator tlenu, jak sama nazwa wskazuje, służy do dostarczania organizmowi tlenu – czyli jest urządzeniem wykorzystywanym w tlenoterapii. Zazwyczaj bez żadnego problemu dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość tlenu (po prostu go wdychając wraz z powietrzem), jednak w niektórych sytuacjach jest to niemożliwe. Dotyczy to szczególnie osób chorych, u których nie wszystkie narządy funkcjonują poprawnie.

Przenośny koncentrator tlenu: jak działa?

Przenośny koncentrator tlenu działa na bardzo prostych zasadach – sprowadza się to do tego, że urządzenie pobiera tlen z powietrza, a następnie odpowiednio go odpowiednio filtruje, oczyszcza i dodatkowo nawilża. Urządzenie jest na tyle skuteczne, że jest w stanie z otaczającego go powietrza uzyskać tyle tlenu, że praktycznie uzyskana mieszanka jest pozbawiona innych gazów, które normalnie występują w powietrzu. Niektóre koncentratory tlenu są w stanie uzyskać stężenie tlenu nawet na poziomie 93%. Dzięki temu terapia jest skuteczna.

Kto może korzystać z koncentratora tlenu?

Kto najczęściej korzysta z przenośnego koncentratora tlenu? Najczęściej tlenoterapia jest stosowana u osób chorych, które same nie są w stanie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Zdarza się jednak, że to urządzenie medyczne jest wykorzystywane także w sporcie, a nawet w kosmetologii. Koncentrator tlenu dzięki swojemu działaniu poprawia komfort życia i łagodzi niektóre objawy. Należy jednocześnie pamiętać, że nie jest to urządzenie, które można stosować dowolnie – muszą zaistnieć do tego właściwe wskazania.