Jak leczyć nowotwór piersi?

Piersi od wieków są symbolem kobiecości. Niestety, to właśnie ta część ciała jest najczęściej dotykana przez zmiany na tle nowotworowym. Dzięki temu, że wiedza na temat raka jest coraz większa, mamy tą świadomość, że ta choroba nie jest już wyrokiem. Jednakże, jak z nią walczyć?

Leczenie nowotworu piersi należy rozpocząć natychmiast po potwierdzeniu diagnozy. Proces może być długi, karkołomny i wymagający. Jednakże, szybka i trafna diagnoza jest wprost gwarancją powrotu do zdrowia.

Nowotwór piersi – objawy

Nie sposób mówić o nowotworze piersi bez ówczesnego podania, jakimi objawami charakteryzuje się ta choroba. Wśród nich znajdziemy na pewno zmianę rozmiaru czy kształtu biustu, zmiany skórne – zaczerwienienia, nierówności powierzchni, wklęsła brodawka czy też krwawa wydzielina z brodawek. Jednakże, najbardziej powszechnym objawem nowotworu piersi jest zgrubienie lub guzek, który odróżnia się od tkanki. Jeżeli wyczujemy taką zmianę to należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i dobrania odpowiedniej metody leczenia nowotworu piersi.

Nowotwór piersi – dlaczego ja?

Na pewno wielokrotnie to pytanie padało z naszych ust – dlaczego ja? Dlaczego właśnie ja cierpię na tę chorobę? Wśród czynników ryzyka możemy znaleźć płeć, wiek, otyłość, bezdzietność, używki czy zmiany hormonalne. Niestety, w dużej mierze za chorobę odpowiadają geny i historia. Jeżeli w rodzinie pojawiły się tego typu schorzenia to wówczas zaliczamy się do grupy podwyższonego ryzyka.

Jakie są metody leczenia nowotworu piersi?

Jeżeli diagnoza okazała się trafna to lekarz na pewno dobierze odpowiedni sposób leczenia choroby. Musimy się jednak liczyć z tym, że bez operacji się nie obejdzie. Ingerencja chirurga w przypadku nowotworu piersi jest wprost niezbędna! W zależności od wielkości i charakteru zmiany lekarz dobiera odpowiedni rodzaj operacji. Chirurg może dokonać:

  • Lumpektomii – małego zabiegu, który usuwa zmiany o niewielkim rozmiarze;
  • Mastektomii – usunięcia całego gruczołu sutkowego;
  • Wycięcie węzłów chłonnych;
  • Podwójna mastektomia – jest to zabieg, podczas którego usuwa się oba gruczoły sutkowe.

Następnie, na ogół, pacjent poddawany jest leczeniu chemicznym lub farmakologicznym. Do tego typu terapii zalicza się:

  • Chemioterapia – najczęściej stosuje się ją po operacji w celu zapobiegnięcia nawrotowi. Ten rodzaj leczenia stosuje się również w przypadku nieoperacyjnych guzów.
  • Radioterapia – w tym przypadku wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, które ma na celu wywołanie martwicy komórek rakowych.
  • Hormonoterapia – leczenie farmakologiczne, które stosuje się w leczeniu nowotworów wrażliwych na hormony.
  • Terapie celowe – do leczenia wykorzystują charakterystyczne cechy komórek nowotworowych (np. obecność swoistych receptorów). Do takich leków zaliczamy m.in.: Herceptin, Perjeta, Avastin.

Jak wspomóc leczenie nowotworu piersi?

Aby wspomóc leczenie nowotworu piersi warto skorzystać z hipertermii. Wielokrotne badania kliniczne wykazały, że w połączeniu z radioterapią leczenie przynosi lepsze efekty i zwiększa przeżywalność pacjentek. ( Vernon CC et al., Radiotherapy with or without hyperthermia in the treatment of superficial localized breast cancer: results from five randomized controlled trials. International Collaborative Hyperthermia Group.)

IntegrativeMedical Center oferuje Integracyjny Program Leczenia Nowotworów, który uwzględnia m.in. hipertermię lokalną (onkotermię), ozonoterapię, witaminoterapię, program psychoonkologiczny oraz szereg terapii wspomagających. Stosowanie Integracyjnego Programu Leczenia Nowotworów powoduje: wzrost efektów terapeutycznych leczenia standardowego (chemioterapii, radioterapii i innych), zminimalizowanie efektów ubocznych tradycyjnego leczenia, polepszenie jakości życia, detoksykacja i wzmocnienie systemu immunologicznego, podtrzymywanie i przedłużenie efektów leczenia standardowego. Warto wypróbować!