Problemy dojrzałej cery. Jak sobie z nimi radzić?

Problemy z cerą w okresie nastoletnim nikogo nie dziwią. Niestety, ale również cera dojrzała może przysporzyć wielu kłopotów, ponieważ skóra starzeje się jak całe ciało. Pojawiają się nieestetyczne przebarwienia, niebezpieczne znamiona, nadmierna suchość. Często widać rozszerzone pory na twarzy. Warto poznać metody radzenia sobie z tymi zmianami.

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Wraz z upływającym wiekiem spada poziom estrogenów i progesteronu. Bezpośrednio wpływa to na zmiany w strukturze i wyglądzie cery. Pogarsza się ukrwienie skóry ze względu na uszkodzenia ścianek naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje słabsze przyswajanie składników odżywczych. Jednocześnie wolniej pracują gruczoły łojowe i dlatego zdecydowanie cieńsza staje się naturalna bariera ochronna skóry. W związku z zanikaniem włókien sprężystych i kolagenowych pogłębiają się nie tylko zmarszczki mimiczne, ale i grawitacyjne. Z powodu utraty elastyczności i gorszego poziomu nawilżenia skóra jest dość szorstka, szara i sprawia wrażenie zmęczonej. Ponadto zmienia się kształt twarzy, ponieważ opadają policzki, a także kąciki ust i oczu.

3 główne problemy cery dojrzałej i metody radzenia sobie z nimi

Zmiany, jakie zachodzą w cerze są bardzo drastyczne. Oczywiście nie pojawiają się nagle, ponieważ to wieloletni proces. Dużo zależy też od czynników dziedzicznych i stylu życia. Proces starzenia znacznie przyspiesza, kiedy skóra jest często wystawiana na działanie promieniowania UV bez żadnego zabezpieczenia, przebywa się w zanieczyszczonym środowisku, pali papierosy, a dieta obfituje w niezdrowe pokarmy kosztem warzyw i owoców.

1. Nadmierna suchość skóry

To w zasadzie jeden z pierwszych symptomów starzenia się skóry. Przede wszystkim wolniej przebiegają procesy regeneracyjne. Jednocześnie coraz trudniej skórze wiązać i zatrzymywać wodę w naskórku. Nie pracują już też tak efektywnie gruczoły łojowe. W efekcie skóra staje się nie tylko sucha, ale coraz cieńsza. U niektórych osób wygląda wręcz jak pergamin. Co ciekawe, nadmierna suchość przyczynia się również do tego, że coraz częściej zauważamy rozszerzone pory na twarzy.

Dlatego tak ważne okazuje się odpowiednie nawilżanie. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przez regularne stosowanie maseczek witaminowych i odżywczych kremów nawilżających przeznaczonych dla cery dojrzałej.

2. Przebarwienia

Specyficzne brązowe przebarwienia to w zasadzie skutek negatywnego wpływu promieniowania słonecznego. Im skóra starsza, tym bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. Dlatego nie tylko należy unikać opalania, ale również stosować kremy ochronne z wysokim filtrem przed każdym wyjściem z domu.

3. Znamiona

W związku z dużą wrażliwością cery dojrzałej można również zaobserwować powstawanie wielu zmian o charakterze przednowotworowym. Z reguły są niewielkie i nie przekraczaj średnicy 3 cm. Natomiast wymagają obserwacji. Dobrze też udać się do dermatologa, aby sprawdzić wszystkie nowe zmiany skórne. Niektóre z nich wystarczy usunąć, aby problem zniknął.