Pionizacja niemowlaka to bardzo ważny etap w jego rozwoju. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo rodzice nie mogą się doczekać pierwszych kroków swojej pociechy. Jednak bardzo ważne jest to, że nie należy ich wymuszać i starać się przyspieszyć nauki chodzenia. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i należy to uszanować. Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Co trzeba wiedzieć o pionizacji malucha?
Nauka chodzenia w butach
Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że dziecku będzie łatwiej nauczyć się chodzić, jeśli na stópkach będzie miało odpowiednie buty. Warto o tym wiedzieć, bo wielu rodziców wierzy, że dziecko powinno najpierw nauczyć się chodzić w samych skarpetkach. To błąd, bo stopa potrzebuje odpowiedniego wsparcia podczas przejmowania na siebie ciężaru całego ciała. Dobre obuwie, które zostało zaprojektowane właśnie z myślą o najmłodszych, da dziecku niezbędne wsparcie, wzmocni stopę i kostkę. Przy okazji zdecydowanie też zmniejszy to ryzyko urazu stopy podczas ewentualnego upadku. Jak łatwo się domyślić, maluch jest szczególnie narażony na zranienie się lub uderzenie stopą np. w nogę od stołu czy mebel. But ochroni stopę przed konsekwencjami takiego uderzenia, które mogłoby przynajmniej na jakiś czas zniechęcić malucha od eksperymentowania z pionizacją.
Nauka poprzez zabawę
Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Z tego powodu nie ma sensu naciskać i zmuszać malucha do aktywności, którą nie jest zainteresowany. Coś takiego po prostu się nie uda. Zdecydowanie lepiej jest po prostu wymyślać proste zabawy, które przy okazji zmuszą dziecko do poruszania się. Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Najłatwiej jest położyć jego ulubioną zabawkę kilkadziesiąt centymetrów od niego. Powinna koniecznie leżeć w zasięgu wzroku, być na tyle blisko, by dostać się do niej w kilku krokach, ale równocześnie na tyle daleko, by nie można było sięgnąć do niej wyłącznie dzięki wyciągnięciu ręki. Kiedy dziecko zauważy zabawkę, należy zachęcać je do tego, by ją podało. Jeżeli się to uda, to odległość od zabawki można zwiększać. Dzięki temu maluch nawet nie zauważy, że robi coś zupełnie nowego. Na początek warto też zadbać o to, by dziecko miało na czym się oprzeć podczas stawiania pierwszych kroków. Najlepiej jest trzymać się blisko stabilnych mebli albo nawet ściany, o którą w razie potrzeby można się oprzeć dłonią. Czasami skuteczniej jest, zamiast zabawki wykorzystać aktywność z rodzicem. Usiądź w pobliżu dziecka z jego ulubioną książeczką i zacznij go wołać. Pokaż mu, że czekasz, aż podejdzie i będziecie mogli razem poczytać. Bardzo prawdopodobne, że dzięki temu maluch się odważy i podejdzie do Ciebie.
To nie zawody!
Jeśli chodzi o naukę chodzenia, to koniecznie musisz pamiętać, że to nie są zawody. Tutaj nie chodzi o tempo. Każde dziecko rozwija się inaczej i może się zdarzyć, że Twój maluch będzie potrzebował więcej czasu na to, by znaleźć w sobie odwagę na stawianie samodzielnych kroków. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Po prostu musisz uzbroić się w cierpliwość.