Aranżacja małej łazienki, która ma być w pełni funkcjonalna, nie należy do prostych zadań. Na szczęście wiedza o błędach, których nie robić na tym etapie projektowania, uproszcza to zadanie. Wśród wielu błędów, jakie można zrobić podczas urządzania łazienki, pięć z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Chodniki łazienkowe, wanna za blisko toalety i inne kwestie, które wynikają z niewłaściwego zaprojektowania przestrzeni
Klaustrofobiczna, ciasna łazienka to coś, co z łatwością każdy dostrzeże. Aby można było z niej swobodnie korzystać, konieczne jest rozsądne usytuowanie poszczególnych sanitariatów oraz unikanie przepychu. Podczas projektowania łazienki o niewielkiej powierzchni, już na samym początku trzeba pomyśleć, gdzie będą znajdować się m.in. wieszak łazienkowy, chodniki łazienkowe, stojak na papier toaletowy, jak i również to, gdzie będzie usytuowana szczoteczka do WC.
Niewystarczająca odległość między sanitariatami
Zbyt mała odległość między sanitariatami to chyba największy problem, który występuje naprawdę często. Życie nie wybaczy tego typu błędów w aranżacji małej łazienki. Kolor płytek, który z czasem się znudzi czy stare chodniki łazienkowe nie będą tak irytujące jak brak swobody podczas korzystania z łazienki
Niewielka ilość miejsca do przechowywania
Szklana kabina prysznicowa, piękna duża wanna, złota armatura i wśród takich pięknych widoków — wiadro z mopem na środku. Jest to efekt złego zaplanowania ilości miejsca do przechowywania. Podczas aranżacji niewielkiej łazienki trzeba pomyśleć, jakie rzeczy będą znajdować się w tym pomieszczeniu i zaplanować odpowiednią przestrzeń na ich przechowywanie.
Nieodpowiednie lustro — zamiast powiększenia przestrzeni, jeszcze bardziej ją przytłacza
Za małe i za wąskie lustro, czy w złej pozycji może wyglądać prymitywnie. Co więcej — nie będzie ono wcale praktyczne. W łazience lustro powinno mieć o jednolitą powierzchnię, tak aby możliwe było zobaczenie w nim siebie oraz wykonywanie drobnych czynności pielęgnacyjnych każdego dnia. Warto wiedzieć, iż nawet najlepiej dobrane lustro nie będzie spełniało swoich funkcji przy złym oświetleniu. To dwie kwestie, które idą w parze, więc aby osiągnąć oczekiwany efekt, nie można pominąć żadnej z nich.
Brak wentylacji, który tworzy idealne środowisko dla bakterii o grzybów
Przy braku wentylacji, poza swojskim zapachem, rozwinie się grzyb i pleśń na ścianie, para wodna będzie ociekać po lustrze i płytkach, a z czasem farba z sufitu zacznie odpadać. Nie wskazane jest więc zasłanianie kratki izolacyjnej. Co więcej, koniecznością wydaje się być zadbanie o właściwą drożność otworów wentylacyjnych w ścianie i w drzwiach, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience.