Okolice intymne mają swoją własną tarczę, chroniącą je przed infekcjami — kwaśne pH. Wahania poziomu pH w pochwie mogą zaburzyć tę naturalną barierę i stworzyć idealne środowisko do rozwoju bakterii i stanów zapalnych. Jak tego uniknąć?
Prawidłowy poziom pH pochwy mieści się w przedziale skali od 3,6 do 4,5. W pochwie znajdują się pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za utrzymywanie kwasowości flory i hamowanie rozwoju tych szkodliwych i groźnych bakterii.
Co może zaburzyć florę bakteryjną pochwy?
Zaburzenia kwasowości i pH pochwy mogą być spowodowane między innymi:
- zmianami hormonalnymi (np. w ciąży lub w przebiegu menopauzy)
- wysokim poziomem cukru we krwi
- obniżeniem odporności oraz nawracającymi infekcjami
- przewlekłym stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
Bardzo często wahania pH pochwy wynikają również z używania nieodpowiedniej, obcisłej bielizny, długotrwałego używania wkładek higienicznych bądź przebywania w ciepłych, wilgotnych miejscach (jak na przykład sauna).
Jak dbać o równowagę pH pochwy?
W utrzymaniu właściwego pH pochwy kluczowa jest odpowiednia higiena. Szczególnie warto pamiętać o niej podczas menstruacji, kiedy okolice intymne powinny być przemywane kilka razy dziennie, najlepiej po każdej wymianie podpaski lub tamponu. W tym celu najlepiej użyć delikatnego płynu do higieny intymnej, zawierającego kwas mlekowy. Zapewni on nie tylko ochronę przed infekcjami i pomoże utrzymać pH w równowadze, ale sprawdzi się również podczas leczenia infekcji intymnych. Należy unikać preparatów zapachowych oraz nie wykonywać irygacji pochwy — mogą one przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i usunąć z pochwy niezbędne pałeczki kwasu mlekowego.
Odpowiednia bielizna również może uchronić przed zaburzeniami równowagi bakteryjnej wewnątrz pochwy. Powinna być przewiewna, wykonana z bawełny lub innych naturalnych materiałów. Bielizna wykonana z tkanin syntetycznych nie pozwala skórze “oddychać”, może również powodować otarcia i podrażnienia.
Warto zaopatrzyć się w aptece w preparaty zawierające kwas mlekowy, które dostępne są zarówno w formie tabletek jak i globulek dopochwowych. Suplementy doustne mogą być przyjmowane profilaktycznie, globulki mogą zaś sprawdzić się jako uzupełnienie leczenia infekcji intymnych i antybiotykoterapii. Ponadto, dobrym pomysłem jest odświeżenie swojej diety i włączenie do niej produktów zawierających żywe kultury bakterii. Sprawdzą się więc przetwory mleczne: jogurty, kefiry, a także zyskujące na popularności kiszonki.
Jak sprawdzić czy pH pochwy jest w normie?
Niepokojące objawy takie jak upławy, swędzenie lub pieczenie okolic intymnych mogą świadczyć o infekcji. Aby samodzielnie sprawdzić poziom pH pochwy można zaopatrzyć się w apteczne testy. Są dostępne w formie pasków z aplikatorem. Należy umieścić pasek w pochwie, a następnie porównać kolor znacznika do załączonej do testu skali.
Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie wstępna diagnostyka — dokładne wskazówki co do ewentualnego leczenia i farmakoterapii powinien wystosować lekarz.
Zobacz też tekst o budowie pochwy, aby dowiedzieć się o jej fizjonomii.