Karnozyna w przeciwdziałaniu chorobom

witamina mlodosci

Karnozyna to substancja składająca się z dwu aminokwasów – histydyny I beta-alaniny. Nazywana jest potocznie witaminą młodości, ponieważ uważa sie, że jej wpływ na zdrowie człowieka jest nieoceniony. Wciąż jednak trwają badania nad jej właściwościami, aby móc ją stosować w pełni bezpiecznie i wykorzystywać jej cenne działanie.

Wykazuje właściwości przeciwutleniające

Witamina młodości, którą jest karnozyna, działa antyoksydacyjnie, dlatego domniemywa się, że hamuje procesy starzeniowe organizmu. Neutralizuje wolne rodniki i zmniejsza stres oksydacyjny, dlatego może chronić mitochondria. Uważana jest za świetny “bufor fizjologiczny”, regulując aktywność enzymów i wapnia. Wpływa pozytywnie na gospodarkę glukozy we krwi i wspiera funkcjonowanie układu naczyniowo- sercowego. Najprawdopodobniej wpływa również dobroczynnie na funkcje poznawcze mózgu i pamięć oraz wspomaga pracę jelit.

Witamina młodości dla sportowców

Szczególnie sportowcy i osoby trenujące hobbystycznie docenią właściwości, jakie oferuje im karnozyna. Ta witamina młodości minimalizuje męczliwość mięśni i przyspiesza procesy regeneracyjne. Podczas wzmożonego wysiłku w mięśniach gromadzi sie kwas mlekowy, który osłabia ich funkcjonowanie. pH mięśni pod wpływem działania tej substancji staje się niemal neutralne. Dzięki temu, że witamina młodości zachowuje równowagę kwasowo-zasadową, po wysiłku fizycznym zmęczenie mięśni jest znacznie mniej odczuwalne. Trzeba pamiętać o tym, że karnozyna buforuje wewnątrzkomórkową kwasowość pH wtedy, gdy zażywana jest przed ćwiczeniami.

Witamina młodości znajduje sie w pożywieniu szczególnie w czerwonym mięsie i w rybach. Niestety jej wchłanialność z pożywienia, jak i z niektórych suplementów jest słaba. Z tego powodu należy szukać preparatów, których składniki wykazują wydłużone działanie karnozyny.