Ortodoncja dla dorosłych. Na prostowanie zębów nigdy nie jest za późno!

Leczenie ortodontyczne przeznaczone jest nie tylko dla najmłodszych. Do gabinetów zgłasza się dzisiaj coraz więcej osób dorosłych.

Kiedyś do wyglądu zębów nie przykładano tak dużego znaczenia. Właśnie dlatego wiele osób ze starszego pokolenia ma problemy z uzębieniem i musi często odwiedzać stomatologa. Nie leczono też wad zgryzu. Teraz jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej. Na prostowanie zębów wysyła się nie tylko najmłodszych – ortodoncja coraz częściej wspiera również osoby dorosłe w walce o piękny i zdrowy uśmiech.

Kiedy warto odwiedzić ortodontę?

Gabinet ortodontyczny otwarty jest dla każdego – niezależnie od wieku pacjenta. Właśnie dlatego dzisiaj na leczenie ortodontyczne zgłaszają się również osoby, które są w kwiecie wieku.

Do wizyty u specjalisty takiego jak ortodonta, na przykład w mieście Kraków, gdzie działają jedne z najlepszych gabinetów, powinny skłonić nie tylko nieestetyczne zmiany w łukach zębowych. Warto także pamiętać o tym, że poza stłoczeniami czy leczeniem wad zgryzu ortodonta pomaga swoim pacjentom w zmniejszeniu ryzyka przed wieloma niebezpiecznymi schorzeniami.

Nieprawidłowe ułożenie zębów w łukach może sprzyjać próchnicy, ale również chorobom dziąseł, między innymi paradontozie, która powoduje odsłanianie szyjek zębowych, a nawet może prowadzić do wypadania zębów. Warto też zaznaczyć, że niektóre wady mogą przyczyniać się również do bólów głowy.

Gdy zatem zęby nie są równe, górny i dolny łuk nie pokrywają się ze sobą, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Może on wtedy wykonać dokładne badanie i postawić diagnozę, a następnie zaproponować najlepszy plan leczenia.

 

Gdzie do ortodonty?

Kraków to jedno z wielu miast w Polsce, gdzie można zdecydować się na prostowanie zębów. To właśnie tam działa wiele gabinetów, w których można założyć aparat ortodontyczny i korzystać z fachowej pomocy specjalistów w dziedzinie ortodoncji.

Ortodoncja w mieście Kraków to nie tylko gabinety dla najmłodszych pacjentów. Wiele z nich kieruje swoje usługi również do osób dorosłych. Można skorzystać wtedy z profesjonalnej, systemowej pomocy nawet przy poważnych wadach zgryzu.

Kompleksowe usługi ortodontyczne oferuje między innymi Klinika Stomatologiczna Se+ Kraków. To właśnie tam można skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, między innymi założyć aparat nakładkowy. 

 

Jak wygląda prostowanie zębów?

Aby rozpocząć prostowanie zębów, należy przygotować odpowiedni aparat ortodontyczny. To podstawowe narzędzie stosowane w ortodoncji. Aparaty ortodontyczne można podzielić na dwie główne kategorie, a mianowicie na aparaty ruchome i stałe.

Ruchome aparaty dedykowane dla osób dorosłych to aparaty określane jako INVISALIGN. To specjalny system nakładkowy – prostowanie zębów odbywa się wtedy za pomocą zdejmowanych, przezroczystych nakładek, które wymieniane są na nowe w miarę postępów leczenia. Pacjent musi pamiętać wtedy o tym, aby aparat ortodontyczny nosić praktycznie stale. Kraków to jedno z miast, gdzie można skorzystać z tej metody.

Druga opcja to aparaty stałe, które dzielone są na metalowe oraz na estetyczne. Ortodoncja najczęściej korzysta z aparatów metalowych – są najtańsze. Osoby dorosłe częściej decydują się jednak na te estetyczne, czyli porcelanowe albo kryształowe. Zamki takich aparatów nie odróżniają się wtedy na tle zębów, dlatego aparat nie rzuca się w oczy. Trzeba jednak liczyć się wtedy z wyższymi kosztami.

 

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

To, jak długo potrwa prostowanie zębów, zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku stopień zaawansowania wady. Im będzie ona głębsza, tym dłużej trzeba będzie ją korygować.

W przypadku niewielkich przesunięć zębów leczenie ortodontyczne może zakończyć się nawet po około roku. Średni czas noszenia aparatów stałych to jednak 2 lata, dlatego trzeba przygotować się wtedy na regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Zatem prostowanie zębów to dobry wybór nie tylko dla najmłodszych. Na leczenie warto zdecydować się także w późniejszym wieku, by cieszyć się pięknym uśmiechem bez kompleksów!