Architektura ogrodowa — zaplanuj jeszcze przed postawieniem domu

Przeróbki po fakcie kosztują więcej nerwów i pieniędzy niż zbudowanie czegoś od nowa. Wymagają również kombinowania, czasem rezygnacji z wielu rzeczy, na których nam zależy i sporych nakładów pracy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie każdego szczegółu przed całkowitą realizacją projektu.

Często skupiamy się na budowie domu, a nie zastanawiamy się zupełnie nad tym, jak będzie wyglądał nasz ogród. Potem przy okazji zakupów budowlanych kupujemy jakieś przypadkowe rośliny w pobliskim sklepie ogrodniczym. Rezultat jest taki, że na naszym podwórku i w ogrodzie nie ma ładu ani składu. Oto kilka propozycji co może znaleźć się w naszym ogrodzie.

Ogrody zimowe w naszym domu

Taka zabudowana weranda to doskonały pomysł, kiedy chcemy spędzać dużo czasu, patrząc na nasz ogród i relaksować się wśród zieleni. Nasz klimat pozwala na wylegiwanie się w ogrodzie tylko kilka miesięcy w roku, jednak ogrody zimowe znaczenie wydłużają ten czas. Ogród zimowy to również dodatkowa powierzchnia do przechowywania, miejsce spotkań towarzyskich w naszym domu, ale także mini ogródek, gdzie zimą możemy hodować rośliny, które nie tolerują niskich temperatur. Ogrody zimowe dobrze jest przedyskutować z architektem, nie powinno się ich dobudowywać samodzielnie, aby nie zniekształcić wyglądu budynku. Prostszą wersją, choć nie całoroczną jest taras. Zadaszenie może być, jednak nie musi, czasem wystarczy nam markiza, podest i już mamy taras. Z werandą jest więcej pracy, ponieważ zadaszenie jest konieczne, a jeśli chcemy, aby była całoroczna, koniecznie trzeba wybudować ścianki i pomyśleć o ogrzewaniu.

A może altana

Altana ogrodowa to świetne rozwiązanie w większych ogrodach. Mniejsze pełnią funkcję ozdobną, są miejscem do prowadzenia rozmów i spotkań, a także odpoczynku. Altana ochroni przed słońcem i lekkim deszczem. Altany mogą być murowane, drewniane lub aluminiowe. Szalenie praktyczne i całkiem niedrogie są altany składane, nazywane także namiotami ogrodowymi. Dają one wiele możliwości, ponieważ mają odpinane ścianki, można je ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, przestawiać, kiedy się chce. Nie wymagają konserwacji, ponieważ na zimę wystarczy je złożyć i schować do komórki czy garażu.

Oczko wodne czy fontanna

Wodny zbiorniczek, choćby najmniejszy, dodaje naszemu ogrodowi mnóstwo uroku. Najlepszym wyjściem, bo cieszącym oko i bardzo praktycznym jest wybudowanie basenu, jednak są to ogromne koszty. Nieco mniej wymagające są wszelkiego rodzaju oczka wodne, ozdobne fontanny. Oczka wodne dają mnóstwo możliwości – od mini oczek, obudowanych kamieniami, do nieco większych, w których możemy zasadzić roślinność wodną i hodować rybki ozdobne. Pamiętajmy jednak, że rośliny i ryby w oczkach potrzebują specjalnej opieki – systemu do oczyszczania i napowietrzania wody oraz kontroli i ochrony przed drapieżnikami, które bardzo szybko mogą takie rybki wyłowić i spożyć.

Kącik dla dzieci

Ogród jest wspaniałym miejscem do zabawy dla dzieci. Już samo bieganie po trawie czy granie w piłkę sprawia wiele radości. Większość rodziców jednak na tym nie poprzestaje i stawia mini place zabaw w swoich ogrodach. Najczęściej są to domki połączone ze schodami i zjeżdżalnią oraz kryte piaskownice. Takie systemy zajmują mało miejsca, a znacznie zwiększają możliwości do zabawy. Sprawdzają się również huśtawki, karuzele poziome, hamaki natomiast absolutnym hitem dla małych i dużych jest trampolina.

Rośliny w naszym ogrodzie

Sprawa najbardziej oczywista jednak chyba najtrudniejsza do wykonania, szczególnie dla osób, które nie znają się zupełnie na ogrodzie. Rośliny całoroczne, sezonowe, odstraszające owady, drzewka i krzewy owocowe a może własny warzywniak? Które z nich lubią miejsca zaciemnione, a które słoneczne? Jakie wielkości osiągają, kiedy urosną i czy nie będą się wzajemnie zasłaniać i kraść sobie światła? Jak je rozmieścić?

To bardzo wiele pytań, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć, a najlepiej poprosić kogoś o pomoc przy projektowaniu. Kiedy jednak nie mamy czasu a może i środków na organizowanie ogrodu, zawsze możemy posiać trawę, a rośliny zdążymy jeszcze posadzić.