Najpiękniejsze uzdrowiska w Polsce

Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi i walorom przyrodniczym uzdrowiska w Polsce przyciągają turystów z całego świata.

Czym wyróżniają się polskie uzdrowiska?

Uzdrowiska w Polsce charakteryzują się tym, że można w nich znaleźć dziesiątki sanatoriów, z których każdy może wybrać idealny ośrodek dla siebie. Warto wiedzieć nieco więcej o miejscowościach, które słyną z wyjątkowego otoczenia, architektury oraz zabiegów zdrowotnych. Można je znaleźć w wielu zakątkach kraju, nieraz wybijają się nawet na tle całej Europy. Najpiękniejsze uzdrowiska w Polsce wyróżniają się leczniczym mikroklimatem, niebanalną architekturą oraz rzadko spotykanymi walorami przyrodniczymi. Sprawdź, w jakich miejscowościach warto spędzić letni lub zimowy urlop.

Uzdrowisko w Lądku-Zdroju

To najstarsze uzdrowisko w Polsce, zlokalizowane na obszarze Sudetów. Na uwagę zasługuje w nim przede wszystkim sanatorium „Wojciech”, które mieści się w bardzo stylowym, barokowym gmachu, zbudowanym na wzór termy tureckiej. Jego uroki doceniali m.in. caryca Katarzyna, Johann Wolfgang Goethe czy też prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams.

Warto zaznaczyć, że w charakterystycznym budynku sanatorium można zażywać kąpieli termalnych. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim okrągły basen, zbudowany jeszcze w XVII wieku, wokół którego roztaczają się przepiękne dekoracje. Nad budynkiem unosi się z kolei spektakularna kopuła, nadająca całej budowli luksusowego charakteru.

Uzdrowisko w Szczawnicy

Spośród wszystkich uzdrowisk w Polsce wyróżnia się uzdrowisko w Szczawnicy, które słynie przede wszystkim z wyjątkowo malowniczego położenia. Umiejscowione pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim przyciąga turystów za sprawą leczniczego mikroklimatu, który wywiera pozytywny wpływ m.in. na zdrowie górnych dróg oddechowych.

Jak się okazuje, o właściwościach wód mineralnych ze Szczawnicy naukowcy wiedzieli już ponad 200 lat temu, jednak okres rozkwitu uzdrowiska przypadł na przełom XIX i XX wieku. Wodne kuracje do dziś są jednak wspaniałą atrakcją kurortu – pomagają m.in. w leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz moczowego.

Uzdrowisko w Krynicy-Zdroju

Popularne uzdrowisko, nazywane też perłą górskich uzdrowisk, zlokalizowane jest w samym sercu Beskidu Sądeckiego. Zachwyca jednak nie tylko jego położenie, ale również i sama architektura – w miasteczku można natknąć się m.in. na wyjątkowe, drewniane wille z początków XX wieku.

Krynica-Zdrój to miejsce, do którego, ze względu na doskonałe warunki narciarskie, warto się wybrać zwłaszcza zimą – miłośnicy nart zachwyceni będą zwłaszcza Górą Parkową i Jaworzyną Krynicką. Warto również przyjechać tam latem – czynne są bowiem liczne, atrakcyjne szlaki turystyczne, które prowadzą po rozmaitych zakątkach urokliwego miasteczka.