Kolorowe soczewki – jak jest naprawdę?

Słyszy się o nich bardzo często, ale nadal pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości, niepewność i ryzyko przed ich założeniem. Wiąże się to między innymi z wieloma powielanymi mitami odnośnie ich budowy, pochodzenia, a także sposobu noszenia. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić kilka kwestii i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie szkieł zabarwianych, źródła zakupu czy ich użytkowania na co dzień.

Czy można je nosić bez wady wzroku?

Oczywiście, że tak! Wówczas polecamy zakup soczewek kolorowych zerówek, które nie posiadają żadnych mocy dodatnich ani ujemnych. Są w rezultacie przeznaczone dla osób dobrze widzących, którym marzy się chwila lub nieco dłuższa zmiana wizerunku i spojrzenia. Przeciwieństwem są soczewki sferyczne, toryczne i progresywne, które już kierowane są do osób z problemami wzrokowymi. Jednak współcześni producenci znanych i sprawdzonych marek soczewek kontaktowych, postawili również na produkcję szkieł zabarwianych zarówno z mocami korygującymi, jak i bez nich. Pozwala to zdecydowanie na poszerzenie grona odbiorców, a tym samym użytkowanie kolorowych soczewek także przez osoby bez wady wzroku, lecz gotowe na zmiany.

Jak zabezpieczony jest pigment?

Nie zamierzamy tutaj przywoływać całego procesu produkcji szkieł kolorowych, który jest prowadzony w zupełnie inny sposób w przypadku różnych producentów. Jednak wszędzie polega on mniej więcej na tym samym. W celu wytworzenia zabarwianych soczewek potrzebny jest przede wszystkim specjalistyczny sprzęt i maszyny, które dokładnie i precyzyjnie zamkną konkretny pigment lub jego mieszankę w strukturze soczewki. Dodatkowo dzięki nowoczesnej budowie szkieł, możliwe jest wszczepienie do środka barwnika całkowicie bezpiecznie i bezinwazyjnie dla ludzkiego oka. To tylko jedna z proponowanych technologii barwienia, która najczęściej wykorzystywana jest w przypadku soczewek kolorowych o intensywniejszym odcieniu.

Z kolei inne sposoby kolorowania soczewek będą odpowiadać wariantom bardziej naturalnym i mniej zauważalnym, co wiąże się między innymi z mniejszą ilością barwnika. Obecnie wykorzystywane technologie na przykładzie soczewek kolorowych FreshLook albo Air Optix Colors są w 100% bezpieczne dla naszych oczu. Wykonane są na bazie szkieł silikonowo-hydrożelowych, które jednocześnie świetnie wpływają na komfort widzenia, dzięki wysokiemu stopniowi przepuszczalnością tlenu. W ten sposób można połączyć bezpieczeństwo z wygodą noszenia szkieł kontaktowych.

Gdzie powinno się kupować kolorowe szkła?

Omówione wcześniej bezpieczeństwo podczas użytkowania soczewek kolorowych dotyczy tylko produktów pochodzących ze sprawdzonych i rekomendowanych źródeł. Mamy tutaj na myśli głównie salony optyczne i certyfikowane sklepy online, z których korzystało już wielu użytkowników, a także mogą pochwalić się asortymentem pochodzącym bezpośrednio od producentów. Możesz mieć wtedy pewność, że zakupione przez Ciebie soczewki kolorowe nie zaszkodzą Twoim oczom podczas noszenia.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujesz się na zakup zabarwianych szkieł na internecie w zagranicznych sklepach, butikach czy aukcjach internetowych. Nie jesteś w stanie sprawdzić na ile prawdziwy jest opis proponowanych soczewek, a także skąd dokładnie one pochodzą. Najczęściej na rynku pojawiają się tańsze zamienniki soczewek kolorowych z krajów azjatyckich, których jakość ulga dużej wątpliwości. Można spodziewać się różnych skutków ubocznych, które mogą mieć nawet poważne konsekwencje dla zdrowia Twoich oczu. Mimo atrakcyjnej ceny, oczywiście polecamy kupno wyłącznie z godnych zaufania źródeł, które możesz skontrolować i liczyć na wysokiej jakości produkty.