Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży mogą wybrać się w podróż samolotem. Większość lekarzy na to pozwala. Jednak zanim przyszła mama zdecyduje się wsiąść do samolotu musi być świadoma, który trymestr jest najbezpieczniejszy na latanie, a który wiąże się z większym ryzykiem.

W którym okresie ciąży odradza się latanie?

Specjaliści odradzają latać w pierwszym trymestrze. Promieniowanie rentgenowskie urządzeń kontrolnych na lotnisku może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju płodu lub nawet poronienia. Podczas lotu mogą nasilić się także dolegliwości ciążowe jak wymioty. Jednak z tym problemem można sobie poradzić biorąc leki lokomocyjne. Nie zaleca się również odbywania lotów w trzecim trymestrze. Zmiany ciśnienia przy starcie i lądowaniu jak i mniejsza ilość tlenu na dużych wysokościach mogą być niebezpieczne i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Poza tym, przeciwwskazania do lotu dotyczą ciąży mnogiej, zagrożonej lub kobiet, które cierpią na choroby układu krążenia. Przy już widocznej ciąży przewoźnicy mają prawo odmówić wejścia na pokład. Wiąże się to z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością, jaką musi wziąć na siebie personel za matkę i dziecko.

Kiedy najbezpieczniej jest podróżować?

Najbezpieczniejszy okres na latanie samolotem przypada między 18 a 24 tygodniem ciąży. Jest to czas, kiedy organy dziecka są już odpowiednio wykształcone, a wszelkie dolegliwości ciążowe powinny ustać, tym samym lot stanie się bardziej komfortowy. Dodatkowo, należy pamiętać, aby co jakiś czas starać się zmienić pozycję i rozprostowywać nogi, aby zapobiec kłopotom z krążeniem. Powietrze w samolocie jest bardzo suche, co może sprzyjać odwodnieniu, dlatego należy przyjmować dużą ilość wody. Ważne jest też, odpowiednie zapięcie pasów – nie mogą uciskać one brzucha.

Wymagana konsultacja lekarza.

Aby mieć pewność, czy w ciąży można się udać w podróż samolotem najlepiej skonsultować się lekarzem. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to lekarz nie powinien mieć żadnych obiekcji. Jeśli jest widoczny brzuszek należy wziąć od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu. Brak takiego dokumentu może skutkować nie wpuszczeniem przez linie lotnicze na pokład samolotu.

Zwróćmy uwagę na destynację.

Przed wybraniem się w podróż, kobieta w ciąży powinna sprawdzić czy miejsce, do którego się udaje jest wolne od wszelkich chorób, które mogłyby zaszkodzić jej lub dziecku. Odradza się przede wszystkim loty w miejsca, gdzie występuje malaria, czyli do Ameryki Południowej, Środkowej Afryki i Ameryki, Azji Południowo – Wschodniej.

Podsumowanie.

W ciąży najlepiej podróżować w 2 trymestrze ciąży, kiedy narządy dziecka są już dobrze wykształcone, a mamie miną już wszelkie dolegliwości. Lepiej omijać podróżowania w 1 i 3 trymestrze. Zawsze przed planowanym lotem, najlepiej skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym. Należy też upewnić się, że miejsce do którego się leci jest wolne od chorób, mogących zaszkodzić przyszłej mamie lub dziecku.

Artykuł przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.