Czy kobiety w ciąży mogą jeździć bez pasów?
Polskie prawo pozwala kobiecie w ciąży jeździć bez pasów. Dotyczy to zarówno miejsca kierowcy jak i pasażera. Jednak nie jest to bezpieczne. W razie wypadku zarówno przyszłe mamy jak i dziecko mogą doznać poważnych obrażeń lub skończyć wręcz tragicznie. Zapinanie pasów jest niezwykle istotne, jednak trzeba to zrobić prawidłowo. Pasy nie mogą uciskać brzucha, należy je przepiąć pod i nad brzuchem (górna część pasa powinna przebiegać między piersiami. Możemy też kupić adapter, który będzie dbał o prawidłowe zapięcie pasów. Warto podkreślić, że źle zapięte pasy mogą wpłynąć negatywnie na ciąże – może dojść do odklejenia się łożyska lub przedwczesnego porodu.
Czy można prowadzić w ciąży?
W polskim prawie nie ma przepisów, które zabraniały by prowadzenie samochodu w czasie ciąży. Jest to raczej kwestia indywidualna, wszystko zależy od samopoczucia kobiety. Kierować samochód można aż do porodu. Jednak w ostatnim trymestrze kopanie dziecka może odwracać uwagę matki, kobiety mogą też mieć problemy z koncentracją. Rosnący brzuch nie sprawia, że będzie wygodnie siedzieć za kierownicą. Dodatkowo jeśli ciężarne zażywają leki, muszą się upewnić że nie wpływają one negatywnie na prowadzenie pojazdu.
Wyjazd w trasę.
Kobiety w ciąży wybierając się w wielogodzinną podróż samochodem powinny robić postoje co 2 godziny, aby rozprostować nogi. W ten sposób unikną puchnięciu nóg. Kobiety, których ciąża jest zagrożona lub cierpią na choroby przewlekłe powinny zdecydowanie skonsultować się z lekarzem. Należy też zabrać ze sobą kartę ciąży, dokument mówiący o grupie krwi, USG i ostatnie badania laboratoryjne.
Czy poduszka powietrzna jest bezpieczna?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Producenci samochodów twierdzą, że poduszka powietrzna nie stanowi żadnego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka. Jednak lekarze twierdzą, że najlepiej odsunąć fotel do tyłu, na ile jest to możliwe.
Podsumowanie.
Mimo tego, iż prawo pozwala kobietom w ciąży na jazdę bez pasów, to należy zachować zdrowy rozsądek i je zapinać. Ważne jest, aby pasy nie uciskały brzucha. Przyszłe mamy mogą prowadzić auto do samego porodu, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Wybierając się w dłuższą podróż trzeba pamiętać o dłuższych postojach.
Artykuł został opracowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.