Na czym polega zabieg depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to zabieg powierzchowny, który w żaden sposób nie narusza ciągłości skóry. Osoba, która taki zabieg wykonuje, przesuwa głowicą lasera tuż nad owłosioną skórą, co powoduje, że światło lasera pochłaniane jest przez pigment, który znajduje się w mieszkach włosowych. Energia cieplna będąca wynikiem działania na mieszki włosowe światła, spala je, tak samo jak cebulki włosów, przez co przestają one rosnąć. Warto wiedzieć, że laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, nie usuwając tych, które są aktualnie „uśpione”, oznacza to, że jeden zabieg nie wystarczy, satysfakcjonujące efekty uzyskamy po około 3-4 zabiegach (ilość zabiegów może być jednak większa, wszystko zależy od kondycji włosów i miejsca, z jakiego będziemy je usuwać).
Zalety depilacji laserowej
Najważniejszą zaletą depilacji laserowej jest to, że powala ona na skuteczne usunięcia owłosienia ze wszystkich części ciała bez podrażnień skóry, nawet w najbardziej wrażliwych miejscach takich jak, chociażby pachy czy okolice bikini. Kolejną sprawą jest trwałość – po skończonym cyklu zabiegów, w większości przypadków wystarczy raz do roku powtórzyć depilację, co sprawia, że włosy nie odrastają i efekty zabiegu są trwałe. Brak odrastających włosków to z kolei oszczędność czasu poświęcanego dotychczas na golenie, nakładanie kremów do depilacji czy używanie wosku. Depilacja laserowa chroni także przed powstawaniem reakcji alergicznych czy bolesnym i nieprzyjemnym wrastaniem włosków.
Warto wiedzieć, że dla osób, które są bardzo wrażliwe na ból, mogący się pojawić podczas zabiegu istnieje możliwość znieczulenia za pomocą specjalnego żelu chodzącego, który do minimum redukuje nieprzyjemne dla niektórych uczucie, które powstaje podczas wysyłania przez laser impulsów. Nie trzeba się więc obawiać dyskomfortu, jaki ma miejsce, chociażby przy wykorzystywaniu wosku, jako metody usuwania owłosienia na różnych częściach ciała — depilacja laserowa to metoda o wiele bardziej komfortowa.
Wady depilacji laserowej
Depilacja laserowa ma jednak także swoje wady, jedną z nich jest cena, która w zależności od wielkości obszaru skóry, jaki poddany zostanie depilacji, może wynieść nawet 500 zł za jedną sesję. W przypadku depilacji nóg należy się liczyć z koniecznością wydania nawet kilku tysięcy złotych, jeżeli włosy są grube i jest ich dużo.
Kolejną wadą są przeciwskazania, jednym z najważniejszych jest fakt, że aby laser mógł zadziałać, konieczny jest kontrast pomiędzy odcieniem skóry i włosów, co oznacza, że osoby będące posiadaczami jasnych włosów nie będą mogły z tej metody skorzystać. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że osoby o jasnej karnacji i jasnym blond meszku rzadko interesują się depilacją laserową. Tego rodzaju włosy raczej nie rzucają się w oczy i nie są źródłem kompleksów, w przeciwieństwie do ciemnych i grubych włosów, których posiadaczkami bywają bardzo często brunetki o jasnej karnacji — w tym wypadku laser sprawdzi się idealnie.
Jeżeli chodzi o przeciwskazania, to jest ich niestety zdecydowanie więcej wśród tych najważniejszych wymienić można m. in. opaloną skórę, przyjmowanie leków światłouczulających, ciąża, przebyte nowotwory oraz inne choroby, takie jak np. łuszczyca czy bielactwo. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu warto więc skonsultować się z lekarzem (jeżeli cierpimy na jakieś schorzenia), który z pewnością odpowie nam czy w naszym przypadku możliwa jest depilacja laserowa.
Depilacja laserowa tak jak każda metoda ma oczywiści swoje plusy i minusy. Tym, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, jest trwałość zabiegu – odpowiednia ilość sesji sprawia, że możemy zapomnieć o problemie zbędnego owłosienia raz na zawsze, co dla wielu kobiet jest marzeniem, które ma szansę się spełnić!