Antyperspirant czy dezodorant – czym się różnią i który wybrać?

Antyperspirant czy dezodorant - czym się różnią i który wybrać?

Oba produkty można stosować pod pachami i oba z reguły ładnie pachną. Na czym polegają różnice między nimi?

Codzienne zabiegi związane z higieną osobistą rano i wieczorem to rutyna każdego dbającego o siebie człowieka. Samo mycie się jednak nie zapobiegnie wydzielaniu się przykrego zapachu potu w ciągu dnia, który, chociaż jest zupełnie naturalny, może utrudniać kontakty z innymi, wprowadzać w zakłopotanie i niekorzystnie wpływać na poczucie pewności siebie. Z myślą o zachowaniu świeżości przez cały dzień producenci kosmetyków stworzyli szeroką ofertę antyperspirantów i dezodorantów. Które z nich lepiej się sprawdzają? Kiedy wybrać dezodorant, a kiedy antyperspirant?

Różnica między antyperspirantem a dezodorantem

Antyperspirant to kosmetyk, którego zadaniem jest zwężanie porów skóry i ograniczanie wydzielania potu. Poza związkami, które pod wpływem ciepła wykazują takie działanie, w antyperspirantach znajdziemy również składniki bakteriobójcze i przeważnie również dodatki zapachowe. W konsekwencji używania antyperspirantu możesz liczyć nie tylko na to, że ograniczysz brzydki zapach potu, ale również unikniesz mokrych plam na koszulce pod pachami.

Dezodorant działa inaczej, bo nie wywiera wpływu na ilość wydzielanego potu, lecz tylko maskuje jego zapach oraz ogranicza rozwój bakterii. Działanie dezodorantu jest z reguły krótsze niż antyperspirantu.

Wybór między dezodorantem a antyperspirantem daje szansę sięgnąć po produkt dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli ilość wydzielanego potu jest umiarkowana, nie wywołuje dyskomfortu, a chcesz się jedynie pozbyć brzydkiego zapachu, w zupełności może Ci wystarczyć dezodorant. Antyperspiranty zostały stworzone z myślą o tych, którzy pocą się bardzo intensywnie. To również doskonały wybór latem podczas dużych upałów i przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Rodzaje antyperspirantów – który wybrać?

Obecnie mamy dostęp do antyperspirantów w kulce, sprayu, kremie, sztyfcie. Który z nich sprawdza się najlepiej? Długotrwały antyperspirant w sprayu to nie tylko poczucie swobody przez cały dzień, ale również atrakcyjny zapach i wygodne korzystanie. Zaletą aerozolu jest również fakt, że nie rozleje się, gdy np. wrzucisz go do torby sportowej, wybierając się po pracy na trening.

Antyperspirant w kulce ma płynną konsystencję i wygodnie się go nakłada, z kolei antyperspirant w sztyfcie zostawia na skórze pudrową powłokę, którą niektórzy sobie cenią, a inni obawiają się, że pozostawi ślady na ubraniach. Antyperspiranty w kremie najczęściej zamknięte są w plastikowych lub szklanych słoiczkach. Poza blokowaniem wydzielania potu i ograniczeniem namnażania się bakterii mogą mieć działanie nawilżające. Nie każdemu jednak odpowiada forma i brudzenie dłoni przy nakładaniu kremu pod pachę.

Wybór rodzaju antyperspirantu oraz konkretnej marki, a nawet zapachu to kwestia niezwykle indywidualna. Musisz połączyć tu najwygodniejszy Twoim zdaniem sposób aplikacji produktu, preferencje zapachowe z tym, czego potrzebuje Twoja skóra. Czasem trzeba przetestować wiele antyperspirantów, dezodorantów, zanim trafi się na ten, który daje najlepsze efekty.