Levis – historia kultowej marki

Levis to marka, która zasłynęła na całym świecie przede wszystkim dzięki produktom wykonanym z jeansu. Współcześnie kultowe levisy są sprzedawane w ponad 120 krajach. Skąd wziął się fenomen tej amerykańskiej firmy odzieżowej?

Nazwa firmy

Nazwa firmy powstała od imienia i nazwiska jej założyciela – Levi Straussa, który przyjechał do San Francisco w 1853 roku, by otworzyć filię pasmanterii, którą prowadzili jego bracia w Nowym Jorku. Rozwijał biznes przez ponad 20 lat, który z niewielkiej pasmanterii przekształcił się w świetnie prosperującą firmę. Strauss miał naprawdę wielu klientów, a wśród nich znalazł się krawiec z Reno – Jacob Davis. Jeden z klientów Davisa miał spory problem – regularnie rozdzierał kieszenie spodni. Krawiec nieustająco szukał sposobu na ich wzmocnienie, aż w końcu uznał, że najlepszym wyborem będzie umieszczenie w najbardziej narażonych miejscach metalowych nitów. Innowacyjny pomysł podbił serca klientów, a Davis na swojego wspólnika wybrał właśnie Straussa.

Spółka Levi Strauss & Co. 20 maja 1873 roku otrzymała patent nr 139,121, dlatego ta data uznawana jest za czas powstania współczesnych jeansów. Oczywiście spodnie tego typu były już szyte wcześniej, jednak dopiero firma Straussa wypuściła na rynek model z nitami.

Kultowe jeansy – Levis 501

Jeansy Levis 501 swoją premierę miały w 1905 roku. Do dziś uchodzą za Jeansy Levis 501 Przełomowym okazał się też rok 1934, gdy firma stworzyła pierwsze jeansy dla kobiet, czyli “lady levis”. Model ten został wypromowany przez magazyn Vogue.

Moda na denim

W Europie moda na denim rozpoczęła się w latach 50. Wtedy to levisy zaczęły pojawiać się w filmach i szybko stały się synonimem wolności i nonszalancji. Po wygaśnięciu umowy patentowej (1890 rok), patent trafił do domeny publicznej, a wiele firm zaczęło naśladować nitowaną odzież Straussa. To właśnie wtedy wyrosły takie marki, jak Wrangler czy Lee.

Obecnie marka Levis to nie tylko ponadczasowe jeansy wysokiej jakości, ale także bluzy, kurtki, szorty, topy, swetry, obuwie. Kultowy stał się już także t-shirt Levis z wyraźnym logo.