Jak wyczyścić materac?

Nie każdy użytkownik materaca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa higiena. W materacu rozwijają się mikroorganizmy i bytują roztocza, które zostawiają tam swoje odchody. Każdy materac cm ma na sobie nasz martwy naskórek. Poza tym, w domach, w których mieszkają małe dzieci i zwierzęta, również plamy na materacach są na porządku dziennym. W jaki sposób można skutecznie wyczyścić materac z takich plam? Doradzamy i wskazujemy domowe sposoby na pozbycie się najczęstszych plam.

Jak czyścić materac 80×180 cm na co dzień?

Ważne jest, aby regularnie zadbać o czystość swojego materaca. W jaki sposób można to robi?

  • Bardzo skuteczną metodą na pozbycie się niechcianych gości jest odkurzanie materaca zwykłym domowym odkurzaczem.
  • Co jakiś czas sprawdza się też odkurzacz piorący, który pozwala na pozbycie się plam. Bardzo ważne jest jednak, aby materaca zbytnio nie moczyć.
  • Urządzenia parowe świetnie dezynfekują materace 80×180 a nawet większe rozmiary, jednocześnie ich nie zamaczając.

Systematyczne odkurzanie materaca pozwala na zachowanie jego właściwej higieny. Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie pokrowca na materac, który ochroni go przed kontaktem z brudem i będzie stanowił barierę. Taki pokrowiec można często zdejmować i z łatwością prać w domowej pralce dla zachowania jeszcze lepszej higieny.

Jak pozbyć się plam z materaca 80×180 cm?

W naszych domach na materacach bardzo często pojawiają się plamy moczu, potu, czy krwi. Bywają to również tłuste plamy po jedzeniu. W jaki sposób można się ich pozbyć. Stosując na przykład:

  • mieszankę z sody oczyszczonej, wody utlenionej, płynu do mycia naczyń bezpośrednio na materac,
  • papkę pozostawia się aż do wyschnięcia, ważne, aby była naprawdę sucha,
  • następnie pozostałość po sodzie należy bardzo dokładnie odkurzyć.

Taka metoda powinna pozwolić na pozbycie się większości plam. W przypadku krwi najlepiej jest reagować od ręki. Sprawę załatwi bowiem zwykła lodowata woda. Ważne, aby nie używać ciepłej wody, ponieważ tylko ją utrwali. Jeśli domowe sposoby zawodzą, wówczas jedynym rozwiązaniem pozostają już środki chemiczne.

Coraz więcej producentów, w tym również Kaszmirowysen.pl oferuje swoim klientom możliwość dopasowania idealnego pokrowca do materaca. Naprawdę warto zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. W szczególności warto w ten sposób zadbać o materace luksusowe, które są bardzo funkcjonalne, ale również dość drogie. Trzeba pamiętać o tym, że samego materaca nie powinno się zbytnio namaczać.