Jak radzić sobie ze stresem?

W dzisiejszym świecie coraz częściej żyjemy w stresie. Problemy w pracy, problemy w domu, życie w biegu i coraz mniej czasu na cokolwiek. To powoduje, że doświadczamy specyficznego dyskomfortu psychicznego, zwanego też stanem wzmożonego napięcia nerwowego. Niestety stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a jakby tego było mało – czynników stresujących jest wokół nas coraz więcej. Jak stres odbija się na naszym zdrowiu i jak sobie z nim radzić?

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Warto zacząć od tego, że lekki stres niekoniecznie ma na nas negatywny wpływ. Chwilowa dawka stresu wpływa na nas mobilizująco. Dotlenia krew, zwiększa stężenie glukozy we krwi i intensywnie pompuje do narządów krew bogatą w tlen i substancje odżywcze. Jednak długotrwały i intensywny stres, z którym nasz organizm nie umie sobie poradzić, może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. A tego niestety doświadczamy nieustannie. Pogoń za pieniądzem sprawia, że stawiamy sobie coraz więcej wyzwań. Pracujemy bardziej intensywnie, niejednokrotnie zostając po godzinach. Często siedzimy przed komputerem do późnych godzin. Jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie?

Przede wszystkim osoby żyjące w silnym stresie mogą mieć problemy z chorobami serca. Pod wpływem stresu możemy zapadać na takie choroby jak miażdżyca, nowotwory czy otyłość.

Silny stres sprawia, że w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu. Tym samym obniża się serotonina i dopamina, które odpowiadają za nasz dobry nastrój. Z tego też powodu jesteśmy m.in. bardziej podatni na stosowanie używek oraz izolowanie się od społeczeństwa. Konsekwencją tego może być nawet depresja. Długotrwały stres wpływa również na osłabienie się naszego organizmu, skutkiem czego częściej zapadamy na różne infekcje, stany zapalne, bezsenność czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Jak radzić sobie ze stresem?

Bardzo łatwo powiedzieć „wrzuć na luz”, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy na miejscu osoby, która się stresuje. Jednak istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą nam złagodzić stres albo całkowicie się z nim pożegnać. Przede wszystkim ważna jest aktywność fizyczna. Codzienne spacery, bieganie czy inne ćwiczenia przyczyniają się do obniżenia poziomu kortyzolu, a tym samym do podwyższenia liczby wytwarzanych endorfin. Spróbujmy też medytacji.

W eliminowaniu stresu ważny jest również sen. Powinniśmy zapewnić sobie przynajmniej 8 godzin snu dziennie, jednak jak wiadomo – w dzisiejszych czasach wcale o to niełatwo. Postarajmy się kłaść codziennie o tej samej porze, by przyzwyczaić swój organizm tak, by sam odczuwał zmęczenie i łatwiej było nam zasnąć.

Sprawdzonym sposobem na stres jest również relaks i odprężenie. W tym najlepiej sprawdza się masaż relaksacyjny. Przykładowo masaż tajski usuwa napięcie z mięśni i stawów, pobudza układ krwionośny i limfatyczny oraz wprowadza w stan głębokiego odprężenia. Warto choć raz na jakiś czas wybrać się na masaż, który nie tylko pozwoli nam się maksymalnie zrelaksować i rozluźnić, ale też zapewni nam chwilę dla siebie, w całkowitej izolacji od codziennych problemów.

A Wy jak radzicie sobie ze stresem?