Kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna oraz kosmetyka, od wielu lat poszukują naturalnych substancji, które można określić mianem eliksirów młodości. Jednym z takich eliksirów jest kwas hialuronowy, naturalna substancja obecna w ludzkiej skórze. Z uwagi na swoje odmładzające działanie, kwas ten znalazł szerokie spektrum zastosowań.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, w skrócie HA, naturalnie występuje w komórkach ludzkiego organizmu. Stanowi on główny składnik filmu łzowego. Największe jego ilości zgromadzone są w tkance skórnej. Główną funkcją kwasu hialuronowego jest utrzymanie sprężystości i właściwego napięcia skóry, dzięki współdziałaniu z kolagenem i elastyną. Kwas hialuronowy pełni rolę budulcową i wypełniającą przestrzenie międzykomórkowe. Odpowiednia ilość tego związku zapewnia skórze elastyczność, gładkość i młody wygląd. Posiada on również zdolność do wiązania wody w swojej strukturze, dzięki czemu odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Ilość wytwarzanego w naszym organizmie kwasu hialuronowego jest silnie uzależniona od wieku. Maleje ona po 25 roku życia, a po 40 roku życia gwałtownie spada. Im mniej HA w skórze, tym słabsza staje się jej elastyczność i jędrność.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest powszechnie obecny w większości kosmetyków o właściwościach nawilżających i ujędrniających. Dodawany do kosmetyków związek jest syntetycznie wytworzonym kwasem hialuronowym, posiadającym budowę oraz właściwości identyczne z naturalnym kwasem, obecnym w naszym organizmie. Na rynku dostępne są: kremy, balsamy do ciała, maseczki, mleczka do twarzy i ciała oraz toniki, zawierające ten związek. Jest on często spotykany w kosmetykach przeznaczonych dla cery dojrzałej. Najlepsze produkty zawierają dwa rodzaje kwasu hialuronowego: wielkocząsteczkowy i niskocząsteczkowy. Kosmetyki z kwasem hialuronowym są bezpieczne w stosowaniu, ponieważ nie istnieje alergia na ten związek. Kwas hialuronowy znajduje również zastosowanie w szamponach do włosów. Jego dodatek pozwala na uzyskanie efektu gładkich i jedwabistych włosów, a także chroni końcówki przed rozdwajaniem.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej, kwas hialuronowy wykorzystywany jest w postaci usieciowanej, w formie żelu. Cieszy się on dużą popularnością w zabiegach typu anty-aging. Stosuje się go z powodzeniem do:

  • wypełniania zmarszczek,
  • poprawy jędrności skóry,
  • korekty kształtu oraz powiększania ust,
  • poprawiania owalu twarzy,
  • nieinwazyjnej korekty kształtu biustu, nosa, pośladków.