Jak nosić obuwie typu slip on?

Smiling woman using smartphone to take picture of shoe while shopping with friend in boutique

Buty to ta część ubioru, które dobór stanowi poważny problem dla wielu osób – z jednej strony konieczne jest bowiem uwzględnienie kwestii komfortu i zdrowia stóp, z drugiej zaś estetyki. Idealnym rozwiązaniem, które cieszy się dziś coraz większą popularnością, jest obuwie typu slip-on. Czym się charakteryzują buty tego typu, dlaczego warto mieć je w swojej szafie i w jakich stylizacjach spiszą się one najlepiej?

Slip-on – co to takiego?

Slip-on to rodzaj butów, który po raz pierwszy stał się hitem modowym w latach 80-tych – później na chwilę o nim zapomniano, a dziś, na fali sentymentu za minionymi latami, wraca do łask. Czym się one charakteryzują?

– „Nazwa „slip-on” właściwie całkowicie wyjaśnia, z jakiego typu obuwiem mamy do czynienia – wyjaśnia przedstawiciel firmy SteelSą to lekkie, zakrywające całą stopę buty, które zakłada się po prostu wsuwając na nogę. Stąd użycie czasownika „slip”, który oznacza tyle co „naciągać” wsuwać. Slip-ony nie wymagając wiązania ani zapinania rzepów, wystarczy sekunda, by je założyć. W dzisiejszych czasach, kiedy stawiamy na wygodę i cenimy swój czas, czyni to z nich buty idealne na każdą okazję, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn”.

Slip-ony wyróżnia to, że są z jednej strony bardzo wygodne, ale i wytrzymałe. Górna część zakrywająca stopę wykonywana jest zazwyczaj z dość elastycznych, oddychających tworzyw, które dopasowują się do kształtu stopy. Z kolei dość gruba, elastyczna podeszwa zapewnia komfort chodzenia w różnych warunkach i daje świetne podparcie dla stopy.

Jak je nosić?

Slip-on to obuwie przeznaczone do chodzenia w sezonie wiosenno-letnim – nie zapewnia dostatecznej ochrony przed wilgocią i zimnej, dlatego nie nadaje się do noszenia jesienią i zimą. Są one płaskie, to jest nie zakrywają kostki, dlatego raczej unikajmy noszenia ich, kiedy mamy na stopach zwykłe skarpetki. Zamiast nich warto zaopatrzyć się w specjalne „stópki”, które ochronią wrażliwą skórę stopy przed ewentualnymi obtarciami.

Modne obuwie na (niemal) każdą okazję

Ogromną zaletą butów typu slip-on jest to, że świetnie spiszą się w niemal każdej stylizacji. Szczególnie dobrze pasują do spodni typu slim oraz eleganckich, bardzo popularnych w ostatnich latach chinosów. Możemy je z powodzeniem założyć również do szortów, w których wybieramy się na imprezę lub na plażę. Kluczem jest dopasowanie estetyki butów do ubrań, które zamierzamy założyć. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór wzorów – od gładkich, jednokolorowych butów, po ozdobione różnego rodzaju deseniami, np. bardzo modą wężową skórą. Na co się zdecydować. Przede wszystkim nie bierzmy pod uwagę jedynie własnych preferencji ale spójrzmy na to, jak prezentuje się nasza stylizacja w całości. Przesyt wzornictwa może zanadto rzucać się w oczu, dlatego jeśli zakładamy kwiecistą koszulę, raczej powinniśmy postawić na slip-ony gładkie.