Czy chrapanie w ciąży jest groźne?

Wielu kobiet w ciąży dotyka problem chrapania, szacuje się, że nawet 90% z nich boryka się z tą dolegliwością. Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny chrapania w ciąży, objawem jakich dolegliwości jest chrapanie, a także jak się z nim uporać. Oto najważniejsze informacje na temat chrapania w ciąży.

Chrapanie w ciąży — przyczyny

Jest jeden główny powód, który powoduje chrapanie u kobiet w ciąży. Jest to brak drożności w drogach oddechowych. Powodem takich niedrożności w drogach oddechowych podczas ciąży mogą być m.in.:

  •  przybranie na wadze, charakterystyczne dla kobiet w ciąży,
  •  wysoki wskaźnik BMI,
  •  przyrost tkanki tłuszczowej,
  •  ucisk na przeponę spowodowany ciążą,
  •  zwężanie dróg oddechowych,
  •  zatrzymywanie wody w organizmie matki,
  •  nadciśnienie tętnicze.

Warto pamiętać, że chrapanie w ciąży może być także zwiastunem innych, niepokojących dolegliwości. Co może zwiastować chrapanie?

Co oznacza chrapanie w ciąży?

Jak już wspomniano, chrapanie może iść w parze z nietypowymi dolegliwościami, które mogą być niebezpieczne dla matki i dziecka. Pierwszym z nich jest bezdech senny. Jest on niebezpieczny, gdyż może powodować niedotlenienie dziecka. To wynik nieodpowiedniej ilości tlenu, jaka dostaje się do krwi. Ponadto bezdech senny może powodować wystąpienie nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego. To dolegliwość, jaka dotyka tylko kobiety w ciąży i połogu. Stan przedrzucawkowy może powodować przedwczesny poród. Chrapanie może powodować zatem zaburzenia w różnych układach, m.in. układzie oddechowym, krwionośnym i nerwowym.

Domowe sposoby radzenia sobie z chrapaniem w ciąży

Kiedy już wiemy, co oznacza chrapanie w ciąży, to bez wątpienia wiadomo, że trzeba postarać się o wyeliminowanie tego problemu. Jest kilka domowych sposobów, które pozwalają na uporanie się z chrapaniem lub chociaż zmniejszenie skali problemu. Pierwszym z nich jest wdrożenie ćwiczeń oddechowych. Dzięki temu oddechy stan się głębsze. Ćwiczyć oddychanie można na zajęciach jogi, ale też samodzielnie w domu. Kolejnym sposobem może być odpowiednia pozycja podczas snu. W jej osiągnięciu mogą pomóc płaskie poduszki. Kobiety w ciąży borykające się z chrapaniem powinny też dbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy. Pomocne może być też wykonywanie inhalacji lub zastosowanie aerozoli, ale w tym przypadku powinno się je skonsultować z laryngologiem i ginekologiem.

Leczenie chrapania

Z jednej strony chrapanie może wydawać się mało poważną dolegliwością. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy chrapanie się nasila, wówczas konieczna może być konsultacja z lekarzem, najlepiej z laryngologiem. Pomoże on określić, jakie leczenie powinno zostać wdrożone, by problem ustał. W tym celu warto skorzystać z usług CM Promed, gdzie doświadczeni laryngolodzy specjalizują się w leczeniu chrapania. Z całą ofertą i najważniejszymi informacjami na ten temat można zapoznać się na stronie internetowej CM Promed leczenie chrapania. Dlaczego konsultacja z laryngologiem może być konieczna? Z uwagi na to, że chrapanie u kobiet w ciąży może powodować niebezpieczeństwo i dla matki, i dla dziecka.

Podsumowując, chrapanie w ciąży może mieć różne podłoże i przybierać różną skalę. Bez względu na te czynniki, trzeba cały czas bacznie obserwować postępowanie choroby i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Można też samodzielnie próbować ograniczyć skalę chrapania na własną rękę, domowymi sposobami. Mimo wszystko należy pamiętać, że mogą być one nie tak skuteczne, jak leczenie wdrożone przez lekarza.