Implanty stomatologiczne — krok po kroku

Implanty stomatologiczne zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych, doceniających je za niezawodność oraz odporność na zniszczenia. To właśnie dlatego dziś przeprowadzimy was przez standardowy zabieg implantacji! Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule implanty nie będą stanowiły już żadnej tajemnicy.

Krok pierwszy — konsultacja

Przy każdym procesie implantacji pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem, który będzie wykonywać zabieg. Jej celem jest nie tyle, co samo zaplanowanie wszczepienia implantu, lecz również zbadanie aktualnego stanu uzębienia. Podstawą do analizy stanie się zdjęcie pantomograficzne, będące niejako panoramą naszych łuków zębowych. To dzięki niemu stomatolog może określić, czy wszczepienie implantu jest możliwe!

Krok drugi — implantacja

Jeżeli pacjent zostanie pozytywnie zakwalifikowany do procesu implantacji, to możliwe zostanie wszczepienie implantu. Cały proces rozpoczyna się od rozcięcia dziąsła i po dotarciu do kości — wywiercenia w niej drobnego otworu, w którym zostanie umieszczony implant. Po zakończeniu tej czynności, dziąsło zostaje zszyte. Naturalnie, dla komfortu pacjenta, cała operacja realizowana jest pod wpływem znieczulenia miejscowego.

Krok trzeci — gojenie

Tuż po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością. Zwykle trwa on około 3 do 6 miesięcy, a po jego zakończeniu możliwe jest zdjęcie szwów i założenie śruby gojącej wspomagającej regenerację tkanek miękkich. To wtedy też możliwe jest podjęcie decyzji o doborze uzupełnienia protetycznego. Po odsłonięciu implantu pobierane są wyciski na podstawie których tworzone są korony bądź mosty protetyczne. Aby były one w pełni funkcjonalne, muszą być one dostosowane do zgryzu pacjenta, gdyż tylko dzięki temu będą spełniać swoją funkcję.

Krok czwarty — odbudowa protetyczna

Po tym, jak implant będzie już ustabilizowany, a uzupełnienie protetyczne zostanie przygotowana w laboratorium — możliwe stanie się połączenie obu elementów w jedną konstrukcję. Niezależnie czy zdecydowaliśmy się na most, czy koronę protetyczną — zostaną one osadzone na implancie, co zagwarantuje nie tylko stabilność, ale też nienaganną estetykę. Dzięki temu pacjent może zapomnieć o brakach w uzębieniu, a może się cieszyć całkowicie funkcjonalnym uzębieniem, które doda mu bezcenny zastrzyk pewności siebie! Sami widzicie, implanty są absolutnie najlepszym sposobem na odbudowę układu stomatognatycznego!

 

Więcej o implantach przeczytasz na http://medident-stomatologia.pl/zabieg/implanty