Co dzieje się z twoim ciałem gdy jesteś w ketozie podczas diety ketogennej?

Wiele osób rozpoczynających wejście w stan ketozy zastanawia się, czym objawia się ketoza i jakie są etapy tego procesu. Dieta tłuszczowa nie działa już od pierwszego dnia – co nie oznacza, że dieta ketogeniczna jest nieskuteczna. Nasze ciało musi przejść przez szereg przemian metabolicznych, zanim zaadaptuje się do stanu ketozy. Poniżej przedstawiamy krótki opis każdego ze stadiów odstawienia węglowodanów.

Stadium 1 – Wyczerpanie glikogenu 

Zauważalny spadek poziomu insuliny przy jednoczesnym wzroście glukagonu – ten czynnik sprawia, że wątroba „wie” o zapotrzebowaniu na cukier, który znajduje się we krwi. W jego wyniku wątroba uruchamia zapasy przechowywanego glikogenu, w wyniku czego następuje faza glukoneogenezy. Oczywiście, wątroba może przetworzyć glukozę z aminokwasów zawartych w białku, ale nie zrobi tego w ilościach na tyle dużych, by zaspokoić potrzeby naszego mózgu, który przecież potrzebuje stałego dopływu energii – nie wspominając już o innych organach.

Stadium 2 – Faza glukoneogenezy

Glikogen zostaje w pełni wyczerpany, a organizm przechodzi w stan glukoneogenezy by dostarczyć niezbędnych ilości energii. Zaczynają się tworzyć pierwsze ciała ketonowe dzięki temu, że dieta tłuszczowa zostaje wprowadzona. Ciała ketonowe możemy podzielić na trzy typy: BHB czyli kwas 3-hydroksymasłowy, acetooctan oraz aceton (który tak naprawdę jest wynikiem spontanicznej dekarboksylacji acetooctanu). Niektóre osoby w tej sytuacji twierdzą, że zapach wydobywający się z ich jamy ustnej przypomina ten znany z lakierów do paznokci czy farb przemysłowych, jednakże nie świadczy to o nieprawidłowym działaniu diety.

Stadium 3 – Faza ketogeniczna

W tej fazie spada ilość przetwarzanego białka, a wzrasta rola tłuszczy i ketonów w użytku. Gdy ketony we krwi dotrą do pewnej wartości progowej, możemy mówić o tym, że ketoza odżywcza została osiągnięta. Zgodnie z rzetelnymi i najnowszymi opiniami doktorów Steve’a Phinney i doktora Jeffa Volek, ketoza dietetyczna zaczyna się od progu 0.5 mmol/L, czyli około 9 mg/dL, gdzie jednostką pomiarową są ketony we krwi.

Każda osoba wchodzi w ten stan w różnym tempie – zależnym od genów, lifestyle’u, aktywności fizycznej czy potencjału, jaki niosą ciała ketonowe.

Stadium 4 – Faza ketoadaptacji 

Po kilku tygodniach, kiedy stan ketozy jest już w pełni, nasze ciało zaczyna przyzwyczajać się do nowych warunków żywieniowych, jakie stwarza dieta ketogeniczna. Pojawiają się pierwsze pożądane objawy ketozy, zauważalne są ketony we krwi – a to znak, że możemy na stałe pozostać przy naszym nowym lifestyle’u. Pomimo tego, że i dieta ketogenna i wszelkiego rodzaju posty czy głodówki wprowadzają nas w stan ketozy, to wyłącznie dieta ketogeniczna sprawdza się w dłuższej perspektywie czasu. W istocie rzeczy, dieta ketogenna jest formą zdrowego odżywiania, którą można prowadzić bezterminowo, bez założonego z góry terminu.

Chociaż nasze krwinki czerwone i nerki potrzebują pewnych zapasów glukozy, bez problemu uzupełnimy ją o ketozę dietetyczną oraz glukoneogenezę. Wszystkie inne narządy i procesy zachodzące w organizmie z powodzeniem zastąpimy pożywieniem pochodzącym z diety ketogennej lub tłuszczem z naszych tkanek. Dieta tłuszczowa z pewnością pozwoli na utrzymanie stan ketozy, a co za tym idzie – na spokojne funkcjonowanie organizmu bez węglowodanów.

Więcej na temat ketozy i ciał ketonowych, dowiecie się z portalu ketowariatka.