3 najciekawsze metody powtarzania obcych słówek – sprawdź!

Słówka są niezbędne przy komunikacji w języku obcym. O ile da się porozumieć mówiąc nie do końca poprawnie gramatycznie, o tyle bez znajomości odpowiedniego słownictwa nawet samo rozpoczęcie rozmowy będzie niezwykle trudne. Na szczęście nauka słówek może być całkiem prosta i ciekawa – a oto 3 metody.

Mapa myśli

Wyobraź sobie ludzkie włosy. Jak możesz je opisać? Ciemne, jasne, kręcone, proste, krótkie, długie – na pewno wymyślisz jeszcze więcej określeń. Niestety, w książkach do nauki języka określenia, które można przypisać do konkretnej rzeczy lub zjawiska (np. właśnie włosów), niekoniecznie leżą w spisie obok siebie.

W mapie myśli grupujemy z kolei wszystkie skojarzenia razem. Można zrobić to w sposób rysunkowy lub pisemny – zależy to tylko od Ciebie. Ucząc się rzeczowników opisujących części ciała (czy jakiegokolwiek innego zagadnienia), po prostu przyporządkuj do każdego z nich odpowiednie przymiotniki. Powtarzanie słówek z takiej mapy myśli jest o wiele łatwiejsze, niż uczenie się alfabetycznej listy nieuporządkowanych znaczeniowo pojęć.

Fiszki

Fiszki to stara i dobrze znana metoda, która jest skuteczna dlatego, że przy jej użyciu możesz „ruszyć głową”. Ucząc się słówek z listy przeważnie od razu widzimy tłumaczenie. W przypadku fiszek (które z jednej strony mają zapisane słowo po polsku, a po drugiej to samo słowo w języku obcym), zanim odwrócimy karteczkę, musimy wytężyć mózg i pomyśleć. Wbrew pozorom to właśnie myślenia brakuje przy długotrwałej nauce: czasem jesteśmy na tyle zmęczeni powtarzaniem długiej listy słów, że zamiast myśleć i przyswajać, po prostu – czytamy.

Myślenie w innym języku

Idąc ulicą czy robiąc śniadanie możesz w myślach próbować nazywać i opisać to, co akurat widzisz lub robisz. W tej metodzie bardzo angażujesz pamięć, podobnie jak przy używaniu fiszek, co bardzo pomaga w utrwalaniu wiedzy. Jeśli czegoś nie pamiętasz, w wolnej chwili poszukaj w słowniku właściwego słowa i koniecznie użyj go, powtarzając ćwiczenie następnym razem.

Jak widać, wśród nowoczesnych metod powtarzania słówek najskuteczniejsze są te, które mają sprawić, że naprawdę zaangażujesz pamięć, zastanawiając się nad odpowiedzią. To jednak tylko niektóre metody na powtarzanie słówek – innych, równie ciekawych metod nauczysz się z pewnością w szkole Lincoln!