Zwrot podatku bez wychodzenia z domu

Wiele osób wyjeżdża za granicę na określony czas, a kiedy już wyznaczona suma pieniędzy zostanie zarobiona, wracają do swojej ojczyzny i osiadają w niej na stałe. Norwegia to miejsce często wybierane przez naszych rodaków, a wiąże się to ze satysfakcjonującymi zarobkami oraz dobrym poziomem życia.

Jak wygląda zakończenie pracy w Norwegii?

Norwegia, tak jak i inne kraje skandynawskie umożliwia zarabianie dobrych pieniędzy. Osoby, które tam mieszkają bardzo dobrze mówią po angielsku, dlatego bez większych problemów można porozumiewać się właśnie w tym języku. Mimo wszystko osoby, które pracują tam przez kilka bądź kilkanaście lat powinny nauczyć się chociaż kilku podstawowych zwrotów, które wywołają dobre wrażenie oraz nastawią pozytywnie do obcokrajowców. Kiedy praca w Norwegii dobiegnie końca należy spakować się, pożegnać z pięknymi widokami, uroczymi uliczkami oraz fajnymi ludźmi i powrócić na ojczyznę, aby całą przygodę zacząć od nowa. Wyjazd do innego kraju ma z reguły na celu zarobienie pieniędzy na kupno domu, otworzenie własnej firmy, albo po prostu wiąże się z chęcią spróbowania czegoś nowego. Jak wygląda zwrot podatku z Norwegii po powrocie do Polski?

W pierwszej kolejności warto mieć na uwadze, że zwrot podatku z Norwegii przysługuje każdemu kto pracował tam w legalny sposób, czyli w oparciu o umowę o pracę. Warto mieć na uwadze, że rozliczenie podatku nie jest jedynie dobrą wolę, ale obowiązkiem każdego kto podjął pracę zarobkową. Kiedy obywatele Polski nie zajmą się tym, norweski urząd skarbowy wykona rozliczenie w sposób automatyczny. Metoda ta sprawi, że wiele ulg nie zostanie wziętych pod uwagę, czyli zwrot podatku będzie mniejszy niż w przypadku zrobienia tego na własną rękę. Nie jest to pracowite zadanie, dlatego warto się postarać, a nie w przyszłości narzekać oraz uskarżać się na niesprawiedliwość.

Aby uzyskać zwrot podatku z Norwegii konieczne jest jedynie wypełnienie odpowiedniego formularza. Kiedy formularz zostanie uzupełniony trzeba jedynie czekać oraz wprowadzić ewentualne informacje, które nie zostały dostarczone do urzędu.

Jak już zostało wspomniane wszystkie osoby, które pracowały w Norwegii muszą się rozliczyć z podatku. Urząd wysyła wszystkim zatrudnionym osobom deklaracje (odbywa się to w ostatnich dniach marca), które musza zostać uzupełnione oraz wysłane z powrotem przed upływem kwietnia. Kiedy deklaracja w urzędzie się nie pojawi, urząd wykona rozliczenie zupełnie automatycznie i nie weźmie pod uwagę możliwych do zastosowania ulg.

Zwrot podatku z Norwegii odbywa się w oparciu o określone dokumenty. Przede wszystkim należy zawrzeć roczne zestawienie dochodów za konkretny rok. Dokument ten umożliwia skontrolowanie wysokości zarobków w Norwegii w konkretnym roku oraz wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy. Nie można się obejść bez kodów PIN do systemu Altinn/MinID. Ostatni, ale niemniej ważny dokument to Tax return za rok, który zostaje rozliczany (wstępne rozliczenie podatkowe, które otrzymuje się od urzędu skarbowego na adres podatnika, który może być zarówno polski, jak i norweski).

Wszyscy, którzy pragną skorzystać ze zniżek mogą do urzędu dostarczyć chociażby bilety lotnicze, gdyż prawo norweskie daje możliwość odliczenia kosztów podróży, które odbywały się pomiędzy Polską a Norwegią. Jasno widać, że uzyskiwanie zwrotu w tym przypadku nie wymaga dużego zachodu, dlatego każdy bez większych problemów powinien się tym zająć. Możliwość odliczenia kosztów podróży jest dodatkową zaletą, która nie obowiązuje we wszystkich państwach.