Zalety picia wody – to warto wiedzieć!

Nie od dziś mówi się o wielu zaletach picia wody. Bez niej nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Dłużej możemy wytrzymać bez pokarmów, ale brak wody bardzo szybko nie tylko rozregulowuje pracę poszczególnych układów, ale i może prowadzić nawet do śmierci. Oczywiście są to skrajne przypadki odwodnienia, przy czym na co dzień nie możemy zapominać, że woda stanowi dla nas źródło nie tylko minerałów.

Pijmy wodę każdego dnia!

Tylko albo aż około 2 litrów wody dziennie wystarczy pić, by zachować zdrowie i urodę. Jeszcze więcej wody muszą pić sportowcy, którzy podczas treningów tracą znaczne jej ilości wraz z potem, a tym samym dochodzi do obniżenia poziomu ważnych składników mineralnych.

Zalety picia wody to z jednej strony orzeźwienie i schłodzenie organizmu. Szczególnie ważne w okresie letnim. Najlepiej orzeźwia woda gazowana, ponieważ dwutlenek węgla wykazuje działanie bakteriostatyczne, dzięki czemu można liczyć na taki efekt.

Picie wody sprzyja zachowaniu urody. Skóra, która jest nawilżona i nawodniona, zachowuje dłużej swoją jędrność. Poza tym spłycają się zmarszczki i są mniej widoczne. Nie musimy stosować aż tak wielu produktów kosmetycznych, a i specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetycznych przestają być potrzebne, a przynajmniej możemy zminimalizować ich liczbę. To zdecydowanie zdrowy, a do tego tańszy sposób na poprawę urody.

Zalety picia wody dla poszczególnych narządów i układów

By utrzymać prawidłowe pH komórek, niezbędna jest właśnie woda. Ponadto właściwie uwodnione komórki sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi. Reakcje biochemiczne zachodzą szybko i sprawnie, a już niewielkie odwodnienie sprawia, że niestety nasz metabolizm zwalnia nawet o 3%. Ponadto woda wspomaga usuwanie toksyn z organizm, ale i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, głównie jelit. Mniejsze ryzyko powstawania złogów, zachowanie masy kałowej o odpowiedniej konsystencji i eliminacja ryzyka rozwoju hemoroidów. Przestajemy zmagać się z uporczywymi zaparciami, a wyregulowana praca całego układu pokarmowego, a także sprawne funkcjonowanie nerek i układu moczowego, to najlepszy sposób na profilaktykę nowotworową.

Pijąc wodę jesteśmy w stanie uśmierzyć ból głowy, bo dolegliwości mogą być odczuwane właśnie przez nieprawidłowe uwodnienie tkanki mózgowej. W obrębie stawów poprawia się elastyczność, dzięki czemu ponownie można liczyć na łagodzenie bólu w tych strukturach.

Osoby regularnie pijące odpowiednie ilości wody, wedle badań przeprowadzonych na Uniwersytecie z Kalifornii, rzadziej zmagają się z chorobami serca. Niezwykle istotną informacją będzie to, że zalety picia wody nie ograniczają się do poprawy funkcjonowania organizmu. Z powodzeniem można liczyć na szybsze i lepsze efekty odchudzania! Część z naszych nadprogramowych kilogramów związana jest z zatrzymywaniem wody w organizmie, paradoksalnie dlatego, że pijemy jej zbyt mało. Gdy zwiększymy podaż, waga wreszcie ruszy z miejsca!

Wskazówki, które warto wziąć pod uwagę

Zalety picia wody będą odczuwalne, jeśli pokusimy się o to, by mieć butelkę 1,5-2 l wody zawsze pod ręką. To ilość, jaką powinniśmy wypijać każdego dnia, by cieszyć się zdrowiem i urodą. Możemy korzystać tak z niegazowanej, jak i gazowanej wody. Wybierajmy te, w których składzie znajdujemy sporo składników mineralnych. Dzięki nim poprawimy koncentrację, ochronimy układ krążenia i wzmocnimy kości.