Szafran – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Szafran jest rośliną słynącą ze swoich cudownych właściwości już od wieków. Najczęściej jest stosowany w kuchni, jako przyprawa, jednak roślina znalazła również szerokie zastosowanie w kosmetologii i lecznictwie.

Właściwości szafranu

Szafran swoje liczne właściwości zdrowotne zawdzięcza dużej zawartości witamin i minerałów. Znajdują się w nim między innymi takie pierwiastki jak: magnez, żelazo, kwas foliowy czy miedź. To połączenie sprawia, że szafran wykazuje właściwości antydepresyjne i uspokajające. Znacznie podwyższa poziom serotoniny w mózgu, dzięki czemu jego działanie jest porównywane z niektórymi lekami antydepresyjnymi. Z tego powodu szafran powinien być stałym elementem diety dla osób, które cierpią z powodu nadmiernej drażliwości, ale również skarżą się na problemy ze snem. Przyprawa idealnie wspomaga pracę układu trawienia. Zapobiega wzdęciom i nadmiernemu oddawaniu gazów. Szafran stymuluje również odpowiednią pracę układu sercowo-naczyniowego. Dzięki temu skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu, a także zmniejsza nadciśnienie tętnicze. Oprócz wszystkich tych właściwości, szafran podtrzymuje również odpowiednią pracę mózgu oraz usprawnia proces zapamiętywania. Udowodniono również, że szafran wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne oraz zapobiega powstawaniu nowotworów.

Szafran w gotowaniu

Szafran jest stosowany w kuchni, jako przyprawa, której unikalne walory smakowe gwarantują niepowtarzalny smak wielu potraw. Ponadto zabarwia je na żółto. Jaki smak ma szafran? Gorzki z korzennym posmakiem, nieco ostry. To sprawia, że nada wyrazistości niejednej potrawie, jednak jego nadmierna ilość może sprawić, że będą one zbyt gorzkie. Szafran najlepiej komponuje się z ryżem, owocami morza, ale również zupami typu krem. Może również stanowić doskonały dodatek do deserów- babek, lodów czy puddingów. Szafranem można również doprawiać herbatę lub wsypać jego niewielką ilość do mleka, na przykład przed snem. Zapewni to organizmowi doskonałe wyciszenie, a także ułatwi spokojniejszy sen.

Lecznicze właściwości szafranu

Szafran to roślina o wielorakich właściwościach, co nie ogranicza jej możliwości stosowania jedynie do kuchni. Przyprawa ta od wieków jest chętnie stosowana w lecznictwie. Liczne substancje w niej zawarte sprawiają, że jest często stosowany w leczeniu niepłodności oraz chorobach układu pokarmowego. Szafran skutecznie podwyższa poziom serotoniny, co sprawia, że jego właściwości antydepresyjne wykorzystuje się w leczeniu chorób na tle nerwowym o łagodnym przebiegu. Szafran łagodzi również nieprzyjemne dolegliwości kobiece związane z występowaniem napięcia przedmiesiączkowego, znanego szerzej pod nazwą PMS.

Szafran w kosmetologii

Szafran znalazł również zastosowanie w kosmetologii. Najczęściej jest składnikiem maseczek, które są jednorazowym zastrzykiem witamin dla skóry. Przede wszystkim zapewnia poprawę kolorytu skóry i skutecznie rozjaśnia przebarwienia. Jego stosowanie jest również rekomendowane w przypadku skóry zmagającej się z trądzikiem. Szafran jest również składnikiem wielu toników, co jest zasługą jego właściwości oczyszczających.

Gdzie dostać i ile kosztuje szafran?

Szafran jest stosunkowo rzadko stosowaną w Polsce przyprawą. Dla niektórych wciąż jest synonimem luksusu. Nie jest to przypadkowe stwierdzenie, ponieważ koszty produkcji szafranu są wysokie. Jednak w związku z modą na orientalne przyprawy, którą obserwuje się od jakiegoś czasu w Polsce, szafran można kupić już nawet za 5 złotych. Ta cena dotyczy oczywiście małego opakowania. Szafran jest dostępny w postaci nitek lub w wersji sproszkowanej. Szafran można kupić w większości sklepów. Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne na pewno znajdziemy go w orientalnych sklepikach, a także tych ze zdrową żywnością. Szafran jest również dostępny na bazarach, szczególnie tych, gdzie znajdują się stoiska z przyprawami. Przyprawę można również zakupić w wielu sklepach internetowych.