Hiacynty są jednym z najpopularniejszych gatunków roślin cebulowatych, które ozdabiają nie jeden ogród. Doskonale się w nim prezentują, ale również posiadają przyjemną, charakterystyczną woń. Istnieje nawet kilkadziesiąt odmian tej rośliny.
Kiedy sadzić hiacynty?
Hiacynty najlepiej sadzić jesienią. Najwłaściwszym okresem jest wrzesień lub początek października. W tych miesiącach istnieją najkorzystniejsze warunki, dotyczy to zarówno temperatury, jak również stopnia użyźnienia gleby. Z kolei czynności pielęgnacyjne takie, jak na przykład podcinanie najlepiej dokonać w okresie letnim.
Jak sadzić hiacynty?
Pierwszą czynnością, jaką należy dokonać przed sadzeniem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Należy odpowiednio ją przekopać oraz usunąć z jej powierzchni wszelkie chwasty. Ważne jest, aby pamiętać, że cebule hiacynta sadzimy zawsze skierowane ku dołowi. Częścią narażoną na szkodliwe działanie szkodników jest właśnie cebula. Często spożywają ją gryzonie lub pasożyty żyjące w glebie, na skutek, czego rośliny ulegają zniszczeniu. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu cebulki. Najprostszym sposobem jest umieszczenie specjalnego pojemnika w glebie. Ważne jest również odpowiednie nawożenie roślin, które gwarantuje dostarczenie im właściwości odżywczych, na których utratę są narażone w ciągu roku. Hiacynty występują w wielu odmianach. Różnią się nie tylko wyglądem, ale cechy poszczególnych gatunków determinują również głębokość i rozstaw ich sadzenia.
Jakie warunki sprzyjają hodowli hiacyntów?
Jednym z najważniejszych warunków jest odpowiedni odczyn gleby. Uprawie hiacyntów z pewnością nie sprzyja odczyn kwaśny gleby. Najbardziej korzystny jest natomiast odczyn obojętny. Miejsce uprawy hiacyntów powinno być również odpowiednio nasłonecznione. Należy unikać nadmiernej wilgoci, bowiem hiacynty są delikatnymi kwiatami. Przed rozpoczęciem hodowli hiacyntów należy przyjrzeć się cebulom kupowanym roślin. Tylko ich dobry stan sprawi pozwoli na rozkwitnięcie okazałego kwiatu i będzie miał wpływ na kondycję sadzonek. Uprawa hiacyntów jest również możliwa w warunkach domowych. W takim przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokich doniczek. Temperatura w warunkach domowych nie powinna przekraczać 20oC. Można pokusić się również o zmieszanie ziemi z piaskiem, co zdecydowanie ułatwi hodowlę hiacyntów w warunkach domowych. Jeśli zależy nam na przyspieszeniu tempa hodowli należy umieścić hiacynty w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. W tym przypadku rośliny powinny być również odpowiednio nakryte. Gdy rośliny uprawiane w warunkach domowych ulegają przekwitnięciu należy je przenieść do ogrodu i nie ponawiać procesu ich hodowli w domu. Hiacynty są delikatnymi roślinami, dlatego szczególnie korzenie wymagają delikatnej pielęgnacji. Hiacynty można uprawiać również w szklarni. Do tego celu najlepiej posłużą sadzonki liściowe.
Jak pielęgnować hiacynty?
Hiacynty kwitną dość wolno, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Ich pielęgnacja w przeciwieństwie do innych popularnych roślin jest wymagająca. Hiacynty są kwiatami wrażliwymi, dlatego wymaga się wymiany gleby od czasu do czasu, co pozwoli zlikwidowanie resztek organicznych. Ważne jest również ich odpowiednie nawożenie, a także nawodnienie. W okresie letnim ważne jest również podcinanie roślin. Należy również zadbać o regularne usuwanie uschniętych liści. Ważna jest staranna pielęgnacja, gdy temperatura spadnie poniżej -5oC. Należy zastosować wtedy specjalne osłonki, które mają na służyć zabezpieczeniu roślin przed przemarznięciem. Odpowiednio pielęgnowane hiacynty nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale również silnym oraz intensywną wonią. Wrażenie estetyczne z pewnością wzmocni również przechowywanie sadzonek w różnego rodzaju pojemnikach. Mogą być to zarówno doniczki ozdobne, jak również filiżanki, słoiczki czy ozdobne koszyczki. Tego typu osłonki wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się w warunkach domowych i na balkonach.