Wszawica – jak jej uniknąć?

Wszawica to choroba zakaźna powszechnie kojarzona z brakiem odpowiedniej higieny. Nic bardziej mylnego. To powszechny problem, który może dotknąć każdego, choć najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży. Czym jest ta choroba i jak jej zapobiegać?

Wszawica – co to za choroba?

Wszawica, zwana także pedikulozą jest chorobą pasożytniczą wywoływana przez wesz. Dorosły osobnik wszy to płaski, brązowawy pasożyt osiągający okołu 5 milimetrów długości, który składa nawet 10 perłowobiałych jaj dziennie. Jaja wszy przyczepione są do włosów za pomocą klejącej substancji, która utrudnia ich usunięcie. Po kilku dniach z jaj wylegają się larwy, które w przeciągu 10 dni przekształcają się w dorosłe osobniki gotowe składać kolejne jaja. Do zarażenia się tą chorobą dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zainfekowaną pasożytami (które pełzają) lub rzeczami do niej należącymi (zwłaszcza nakrycia głowy, szczotki, grzebienie czy akcesoria do włosów).

Wszawica – objawy

Wszawica charakteryzuje się głównie uporczywym swędzeniem skóry, które powstaje w wyniku ugryzienia przez wszy żywiące się krwią ludzką. Najczęstszym miejscem bytowania tych pasożytów są okolice uszu i potylicy. Zdarza się także, że na skórze głowy powstają małe ranki będące konsekwencją uporczywego drapania. Co prawda wszy ludzkie nie przenoszą żadnej choroby, niemniej nie można bagatelizować wszawicy, ponieważ uporczywe drapanie może doprowadzić do uszkodzenia skóry głowy i wszelkiej maści infekcji.

Wszawica – leczenie

W momencie zdiagnozowania wszawicy należy niezwłocznie wdrożyć leczenie, które odbywa się za pomocą powszechnie dostępnych preparatów (bez recepty) w formie żelu, kremu, lotionu lub szamponu. W tym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa dokładne zastosowanie się do zaleceń producenta zawartych na ulotce dołączonej do każdego preparatu, w tym także odpowiedniego powtórzenia kuracji. Pomimo tego, że wesz ludzka egzystuje tylko na człowieku (szacuje się, że poza swoim żywicielem przeżywa około 48 godzin) zaleca się także wypranie pościeli, ręczników, ubrań czy zabawek, z którymi miała kontakt osoba zarażona tymi pasożytami. Ważne, aby skontrolować także pozostałych domowników na potencjalną obecność wszy.

Wszawica – profilaktyka

Podstawę w profilaktyce wszawicy stanowi wdrożenie odpowiednich nawyków higieny. Jako że choroba ta dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które na co dzień przebywają w dużych skupiskach (przedszkole, szkoła czy kolonie) należy od najmłodszych lat uczyć maluchów, aby nie wymieniały się nakryciami głowy, szczotkami, grzebieniami, spinkami do włosów czy gumkami z innymi. Ponadto, należy także systematycznie sprawdzać skórę głowy i włosy dziecka oraz pamiętać, aby upinać długie włosy podczas zabawy z innymi dziećmi czy podczas wszelkiego rodzaju zajęć grupowych.