Usuwanie zmarszczek mimicznych? Postaw na botox!

Zmarszczki mimiczne na czole lub wokół oczu można usunąć! Odwiedź gabinet medycyny estetycznej i skorzystaj z botoksu!

Nowoczesne zabiegi oferowane przez gabinety medycyny estetycznej doskonale łączą w sobie wysoką skuteczność z bezpieczeństwem. Szczególnym powodzeniem cieszy się w nich usuwanie zmarszczek, które prowadzone jest z wykorzystaniem sprawdzonych preparatów.

Gdy problemem są zmarszczki mimiczne, wówczas warto postawić na botox. To substancja o bardzo szerokim spektrum zastosowań używana w różnych dziedzinach medycyny. Czym dokładnie jest toksyna botulinowa i jakie daje efekty? Sprawdź teraz!

Czym jest botox?

Botox, także botoks, to handlowa nazwa toksyny botulinowej, inaczej jadu kiełbasianego. Jest on naturalnie wytwarzany przez bakterie jadu kiełbasianego Clostridium botulinum.

W dużych dawkach toksyna botulinowa jest silnie trująca, ale odkryto, że w niewielkich ilościach posiada działanie terapeutyczne. Używana jest w różnych terapiach, w tym między innymi przy leczeniu chorób związanych z napięciem mięśniowym. Także powszechnie stosuje ją medycyna estetyczna w celu usuwania zmarszczek pochodzenia mimicznego.

Tak szerokie zastosowanie botoksu wynika przede wszystkim z jego działania. Toksyna ta działa na układ nerwowy i mięśniowy, powodując zablokowanie przewodnictwa nerwowomięśniowego w miejscu zastosowania. W rezultacie osłabia albo blokuje działanie mięśni.

Botox – remedium na zmarszczki mimiczne

Ze względu na swoje działanie botox stosowany jest bardzo często w celu usuwania zmarszczek pochodzenia mimicznego. Są to zmarszczki, które pojawiają się na skórze najczęściej jako pierwsze – nawet po dwudziestce.

Zmarszczki mimiczne są efektem ruchu mięśni twarzy, na przykład podczas szerokiego uśmiechania się, marszczenia czoła. Nadają twarzy poważniejszy i starszy wygląd, dlatego też dla wielu osób są poważnym problemem estetycznym.

Niestety, zmarszczek mimicznych nie można usunąć całkowicie obecnymi w sprzedaży kosmetykami, ponieważ działają one tylko na wierzchnią warstwę skóry i nie przenikają do jej mięśni.

Przez długi czas nie istniał żaden skuteczny sposób na usuwanie zmarszczek mimicznych. Teraz jednak można z niego skorzystać – to toksyna botulinowa wstrzyknięta bezpośrednio w mięsień znajdujący się pod zmarszczką.

W rezultacie botoks powoduje zahamowanie pracy mięśnia, co przekłada się na wygładzenie zmarszczki i nadanie twarzy łagodniejszego, zrelaksowanego wyglądu. Umiejętnie wykonany zabieg nie powoduje przy tym „efektu maski”, którego obawia się wielu pacjentów.

Botox polecany jest przede wszystkim na:

  • zmarszczki poziome na czole
  • zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki wokół oczu, w tym „kurze łapki”
  • zmarszczki nad górną wargą – „zmarszczki palacza”
  • zmarszczki śmiechu

Dodatkowo, botoks stosowany jest w leczeniu nadpotliwości. Poprzez zablokowanie działania gruczołów potowych zmniejsza potliwość w miejscach takich jak pachy, dłonie, stopy czy czoło. Toksyna botulinowa znalazła też zastosowanie w leczeniu bólów migrenowych głowy.

Na czym polega zabieg z użyciem botoksu?

Zabieg polegający na wstrzyknięciu botoksu przeprowadzany jest przez lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej.

Po wstępnych konsultacjach z pacjentem lekarz aplikuje toksynę botulinową w miejsca na oczyszczonej wcześniej skórze. Stosuje się jednorazowe strzykawki z bardzo cienkimi igłami, co pozwala na precyzyjne dotarcie w konkretne miejsca i zmniejsza dolegliwości bólowe przy zabiegu, dlatego nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. Cały czas trwania zabiegu to około 30 minut.

Zabieg usuwania zmarszczek z wykorzystaniem botoksu nie wymaga szczególnej rekonwalescencji i pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Pierwsze rezultaty można zauważyć po około 2-3 dniach, natomiast najlepiej widać je po około 7-14 dniach od wstrzyknięcia.

Wraz z upływem czasu organizm zaczyna odbudowywać zablokowane połączenia nerwowomięśniowe, dlatego też zmarszczki z powrotem zaczynają być widoczne. Najczęściej rezultat zabiegu utrzymuje się przez około 4-6 miesięcy, niemniej jednak zależny jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po tym czasie zabieg można wykonać kolejny raz.

Ile kosztuje botox?

Ceny zabiegu wstrzyknięcia botoksu zależne są od szeregu czynników, w tym między innymi od wielkości obszaru zabiegowego oraz ilości wykorzystanego preparatu.

Najczęściej usuwanie zmarszczek z wykorzystaniem botoksu to koszt od 800 złotych do 1500 złotych. Dokładne ceny można znaleźć także na stronach internetowych gabinetów medycyny estetycznej.