Rozwód postrzegany jest jako największa życiowa porażka. Coś, w czym pokładaliśmy wielkie nadzieje, co miało zapewnić nam szczęście, rozpada się. Ludzie, kiedy się rozwodzą, winią za niepowodzenie najczęściej współmałżonka.
Przyczyny rozwodów
Różne są powody rozpadu małżeństwa. Przyczyny podawane w sądzie czasem różnią się od tych prawdziwych. Często zdarza się tak, że przed ślubem było wielkie uczucie, a po typ jak tylko pojawiły się obowiązki i proza życia uczucie wygasa. Czasem zdarzają się zdrady, przemoc, uzależnienia współmałżonka czy duże tragedie rodzinne, gdzie jedynym rozwiązaniem jest rozwód.
Odwlekanie
Czasem pary odwlekają decyzje o rozstaniu, myśląc o dobru dzieci. Jednak efekt może być odwrotny. Dzieci słysząc kłótnie rodziców i patrząc jak bardzo są oni ze sobą nieszczęśliwi, będą czuły się źle. Lepiej już, żeby rodzice mieszkali osobno, nie kłócili się ze sobą i byli spokojniejsi. Dla dzieci oczywiście rozwód rodziców jest bardzo dużym stresem, jednak czasem również mniejszym złem.
Rozmowa
Jeżeli się da, najlepiej ustalić warunki rozwodu między sobą, a sprawa rozwodowa będzie wtedy jedynie formalnością. Gorzej jest, jeśli między małżonkami jest duży konflikt i nie są oni w stanie porozumieć się w takich sprawach jak opieka nad dziećmi czy podział majątku. Wtedy należy skorzystać z pomocy prawnika.
Porada prawna
Zdarza się najczęściej, jeżeli powodem rozwodu jest przemoc, zdrada bądź duży konflikt, że małżonkowie nie chcą ze sobą rozmawiać i nie potrafią ustalić ze sobą warunków rozstania. Wtedy warto skorzystać z pomocy prawnika. Szukając odpowiedniego specjalisty w dziedzinie rozwodów, należy wpisać w wyszukiwarkę np. „rozwód Kraków”. Na stronie pojawią się wtedy adresy stron kancelarii, które specjalizują się w przeprowadzaniu rozwodów.
Rozwody się zdarzają i czasem nie da się ich uniknąć. Jeśli zrobiliśmy wszystko, aby ratować małżeństwo, ale jednak nie udało się, nie należy zmuszać się do trwania w związku, którego praktycznie nie ma. Trzeba się przyznać do porażki i wyciągnąć wnioski na przyszłość.