SUP – deska do pływania na lata

Coraz częściej czy to nad Bałtykiem, czy jeziorami spotykamy się z nowymi, coraz ciekawszymi aktywnościami na wodzie. Jednym z takich aktywności jest pływanie na desce SUP. Jednak na czym ono polega i od czego zacząć?

Do uprawiania tego sportu wystarczy nam odpowiednie wiosło i sup deska. Jest to bardzo niewiele na początek, zwłaszcza w porównaniu z innymi dyscyplinami. Dlatego też warto spróbować pływania na desce sup.

Czym dokładnie jest supboarding?

By zyskać pojęcie czym jest supboarding wystarczy rozwinąć skrót SUP. Oznacza on: Stand Up Paddle, czyli po polsku Wiosłowanie Na Stojąco. Stąd możemy się domyśleć, że supboarding przypomina znany wszystkim surfing, z tym że w jego przypadku mamy do pomocy wiosło.

Właśnie to wiosło sprawia, że w przeciwieństwie do swego popularniejszego kuzyna supboarding może być uprawiany na niemal wszystkich wodach. Nawet na spokojnym jeziorze, czy naszym morzu, które wszak nie może poszczycić się imponującymi falami.

Deskę SUP sami napędzamy naszymi ramionami, dzięki czemu możemy nią łatwiej sterować i pływać niezależnie od warunków. Oczywiście, w różnych sytuacjach konieczne są różne style pływania, jednak sam sprzęt jest całkiem uniwersalny. Wszystko zależy od naszych umiejętności.

SUP – deska na lata i jak ją wybrać?

W naszym kraju zdecydowanie częściej dostępna jest w sklepach sub deska pneumatyczna. Wynika to z ich poręczności, praktyczności i faktu, że obecne modele nie odstają zbytnio od desek sup sztywnych. Jakąkolwiek różnicę w akcji zauważą tylko doświadczeni sportowcy.

By jednak móc cieszyć się swoją deską sup, trzeba najpierw ją wybrać. Jeśli zwrócimy przy tym uwagę na trzy konkretne cechy, będziemy mieli pewność, że posłuży nam przez lata.

  • maksymalne ciśnienie – wartości powyżej 15 psi gwarantują takie same doświadczenia co na sztywnej desce.
  • wyporność – około dwu-, trzykrotność naszej wagi wystarczy, byśmy utrzymywali się z deską stabilnie na wodzie.
  • szerokość – w tym przypadku musimy dokonać wyboru – szersza deska jest stabilniejsza i łatwiejsza w obsłudze, jednak wąskie supy charakteryzuje zwinność i szybkość. Na początek przygody z supboardingiem polecamy jednak szersze modele.

Nie tylko deska ma znaczenie. Pamiętajmy również o doborze odpowiedniego wiosła SUP, oraz kamizelki asekuracyjnej. Tak samo jak wygoda, jest wszak ważne nasze bezpieczeństwo. Zagwarantuje je nam dobrze dobrane wyposażenie i odrobina zdrowego rozsądku.