Czy kofeina jest zdrowa? 10 zalet picia kawy

Smak i aromat kawy nastraja nas pozytywnie na cały dzień, wywołując w nas uczucie odprężenia i niemalże rozkoszy. Ciężko wyobrazić sobie idealny poranek bez ulubionej kawy – z ekspresu, kawiarki, czy zaparzanej w kubku. Wielu ludzi jednak twierdzi, że kofeina jest szkodliwa dla naszego zdrowia i stara się całkowicie wyeliminować ją z diety. Co tak naprawdę wlewamy do ust każdego dnia? Czy picie kawy jest zdrowe? Jakie są zalety picia kawy? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Ile kaw dziennie można pić?

Kawę spożywa blisko 90% Polaków, co w przeliczeniu na litry daje aż 100 litrów kawy rocznie. Na świecie 80% ludzi deklaruje jej regularne spożywanie, a prym w tym zestawieniu wiodą Finowie. Na całym świecie jej dzienne spożycie wynosi ponad 2 miliardy filiżanek. Kawa – tuż po wodzie – to najczęściej spożywany płyn. Specjaliści twierdzą, że picie 3–5 filiżanek dziennie, czyli około 400-500 mg kofeiny (w przypadku kobiet w ciąży – połowę mniej), to normalna ilość i nie powinna budzić niepokoju.

Gdzie tkwi fenomen tego aromatycznego napoju, pochodzącego z Etiopii? Dlaczego kawa jest dla nas lepsza, niż nam się wydaje? Czas poznać 10 zalet picia kawy i obalić kilka mitów!

1.     Kawa pozytywnie wpływa na nasze zdrowie

Mamy na to twarde naukowe dowody, którym nie można zaprzeczyć. Udowodniono, że spożywanie 3-4 filiżanek kawy dziennie nie wpływa w żaden negatywny sposób na nasz organizm. W kawie można znaleźć około 1000 substancji bioaktywnych, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawarty w nich kwas chlorogenowy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II, jak również wspiera układ krążenia.

2.     Kawa zmniejsza ryzyko śmierci

Według badań spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko śmiertelnych chorób o 17%, a chorób nowotworowych o 18% w porównaniu do osób, unikających kawy. Obniża także ryzyko zachorowalności na raka błony śluzowej trzonu macicy.

3.     Kawa na cukrzycę

W jednym z badań wykazano, że spożywanie 7 filiżanek kawy dziennie obniża ryzyko cukrzycy II aż o 50% w porównaniu do osób spożywających 2 filiżanki. Wyniki potwierdza jedna z metaanaliz, obejmująca ponad milion osób, która wykazała, że wypijanie 6 filiżanek kawy dziennie obniża o 33% ryzyko występowania cukrzycy typu II.

4.     Kawa to dobre źródło magnezu

Na pewno pamiętasz z dzieciństwa uwagi rodziców, żeby nie pić kawy ponieważ wypłukuje magnez. Owszem, to prawda, ALE… kawa wypłukuje jedynie kilka miligramów magnezu na dobę, jednocześnie DOSTARCZAJĄC około 12 miligramów tego pierwiastka do naszego organizmu.

5.     Kawa na odchudzanie

Jeżeli jesteś w trakcie redukcji masy ciała, możesz nie wiedzieć, że kofeina to jedna z substancji o potwierdzonym działaniu termogennym. To polega na okresowym przyspieszaniu przemiany materii. Kawa powoduje również większe spalanie kalorii przez organizm, bez żadnego dodatkowego wysiłku z naszej strony.

6.     Kawa na koncentracje

Zawarte w kawie substancje – kofeina, teofilina i teobromina pobudzają pracę centralnego układu nerwowego. W ten sposób nasze procesy myślowe są przyspieszone, a pamięć krótkotrwała ożywiona. W efekcie pracujemy dłużej i efektywniej.

7.     Kawa obniża ryzyko depresji

Badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health wykazało, że kawa może obniżać ryzyko depresji, aż o 20%! Teraz już wiesz, dlaczego się uśmiechasz do filiżanki kawy.

8.     Kawa eliminuje zmęczenie podczas treningu

Kofeina wykazuje nie tylko działanie pobudzające, ale również opóźniające uczucie zmęczenia. Trening, który wykonamy po treningu powoduje kumulację adenozyny – związku odpowiedzialnego między innymi za odczuwanie zmęczenia, bólu czy senności. Kofeina dzielnie blokuje receptory adenozyny i w efekcie, przeciwdziała uczuciu zmęczenia.

9.     Kawa pobudza… i co dalej?

Oczywistym jest fakt, że kawa pobudza, dlatego niektórzy obawiają się, jaki ma to wpływ na funkcjonowanie organizmu. Poranny zastrzyk energii, aż prosi się o przeznaczenie jej na aktywność fizyczną, pracę, domowe porządki, czy spotkania z bliskimi. Kawa zatem nie tylko pobudza, ale bezpośrednio przekłada się to na nasz nastrój i chęci do działania. Dzięki temu, więcej robimy i to z większą ochotą.

10.  Pozytywny wpływ kawy na organizm – potwierdzony naukowo

Nikt nie wyprze się już twierdzeniu, że kawa ma pozytywny wpływ na ludzki organizm i jego funkcjonowanie. Renomowany Australijski Instytut Sportu umieścił kofeinę w grupie substancji o potwierdzonej naukowo skuteczności działania.

Jeżeli zastanawiasz się, która kawa najlepiej spełni wszystkie 10 podpunktów, zobacz nasz subiektywny ranking kaw ziarnistych. Wybierz najlepszą dla siebie pod względem smaku i aromatu, a przekonasz się, ile jeszcze kawa dobrego może wywołać w Twoim życiu.