Zakup pierwszych soczewek to dla osób przyzwyczajonych do okularów nie lada wyzwanie. W jaki sposób pogodzić codzienny komfort z całym szeregiem towarzyszących mu czynników? Okazuje się, że wybór nowych szkieł kontaktowych wcale nie musi być taki trudny – wystarczy stosować się do kilku zasad.
Soczewki miesięczne – dlaczego właśnie one?
Udając się do salonu optycznego, stajemy przed wyborem konkretnego modelu soczewek. Wszystko zależy od tego, jaki typ najlepiej odpowiada naszym codziennym przyzwyczajeniom. Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są soczewki miesięczne – wymieniane co 30 dni, niezależnie od tego, czy nosimy je tylko w ciągu doby, czy w sposób ciągły. Nietrudno zrozumieć, z jakiego powodu są tak chętnie wybierane przez osoby z wadami wzroku. To zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie, na które możemy zdecydować się niemal w każdych warunkach – soczewki miesięczne nadają się do bezpiecznego stosowania każdego dnia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając soczewki miesięczne?
Zanim zaufamy określonej marce, warto zorientować się, co mają na ten temat do powiedzenia osoby z większym doświadczeniem. Przede wszystkim jednak należy bazować na własnych potrzebach, dlatego warto zapytać o zdanie specjalistę, a nawet poddać testowi różne rozwiązania. W każdym wypadku musimy pamiętać o tym, że stosowanie soczewek miesięcznych wiąże się z koniecznością ich regularnej pielęgnacji – czyszczenia i dezynfekowania. Jedynie zachowanie wszelkich środków ostrożności i dbałość o soczewki gwarantuje naszym oczom pełne zdrowie. Jaki model powinniśmy zatem wybrać? Najczęściej spotykamy się oczywiście ze szkłami kontaktowymi o właściwościach korekcyjnych, mających zastąpić tradycyjne okulary. Soczewki miesięczne mogą wystąpić w wariancie sferycznym (daleko- lub krótkowzroczność), torycznym (astygmatyzm) lub multifokalnym (starczowzroczność) – po zdiagnozowaniu problemu nie powinniśmy więc mieć problemu z dokonaniem właściwego wyboru. Możemy zdecydować się na soczewki miesięczne twarde wykonane ze szkła organicznego lub miękkie hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe. Każdy wariant charakteryzuje inna przepuszczalność tlenu, dlatego warto zastanowić się, czy ten parametr jest dla nas porównywalnie istotny jak wygoda użytkowania szkieł kontaktowych. Kolejną kwestią jest kolor – najczęściej jednak soczewki korekcyjne występują w wariantach bezbarwnych. Cena soczewek to ostatnie kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę – chodzi przecież przede wszystkim o nasze zdrowie i komfort.