Suplementy diety mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, poprawić stan wyglądu skóry lub polepszyć samopoczucie. Są to produkty zawierające skoncentrowane, dobrze przyswajalne dawki witamin i minerałów. Aby suplementacja była skuteczna, trzeba zwracać uwagę na jakość preparatów, ponieważ tylko produkty z pewnego źródła są bezpieczne dla zdrowia i mają udowodnione działanie.
Gdzie kupować sprawdzone suplementy diety?
Suplementy diety można kupić głównie w aptekach, sklepach dla sportowców oraz sieciach drogeryjno-farmaceutycznych. Oczywiście internet pełen jest ofert środków leczniczych
i farmaceutyków. Jednak przy podejmowaniu decyzji zakupowej, warto postawić na sprawdzonego dostawcę i producenta suplementów. Kupując suplementy diety w sklepie stacjonarnym, mamy możliwość skonsultowania swojej decyzji i posłuchania rad farmaceuty lub sprzedawcy. W ten sposób można dopasować produkt dokładnie do oczekiwań i potrzeb organizmu. Natomiast robiąc zakupy przez internet, tracimy możliwość poradzenia się specjalisty. Wybierając produkt i kierując się kryterium cenowym, nie mamy gwarancji, że był on przechowywany w odpowiednich warunkach, że jest to produkt oryginalny, zdatny do spożycia oraz przede wszystkim, że jest to pełnowartościowy suplement diety. Aby suplement diety stracił swoje właściwości, wystarczy że był transportowany niezgodnie z zaleceniami lub został wystawiony na działanie promieni słonecznych. W sklepie stacjonarnym produkty z nadchodzącym końcem daty ważności wystawiane są w specjalnym miejscu, a sprzedawca ma obowiązek dodatkowo poinformować nas, klientów o powodzie przecenienia produktu. W ten sposób można łatwo obliczyć, czy suplementy diety zostaną spożyte w wyznaczonym przez producenta okresie.
Jak kupować suplementy diety?
Decyzję o tym, że suplementy diety zostaną wprowadzone do codziennego, zdrowego
i zbilansowanego stylu życia, warto skonsultować z dietetykiem lub farmaceutą. W przypadku przyjmowania leków na stałe, chęć przyjmowania suplementów należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, który doradzi, czy składniki preparatu nie wejdą w reakcję z lekiem i nie obniżą jego przyswajalności dla organizmu. Jeśli zależy nam, aby przyjmować suplementy diety zapobiegawczo, na przykład w okresie jesienno-zimowym, warto po prostu spojrzeć na składniki aktywne i wybrać ten, który ma najwięcej interesujących nas składników. Jednak jeśli chcemy stosować suplementację z uwagi na trwające od kilku miesięcy niezdiagnozowane objawy, warto przed zakupem jednak wybrać się do laboratorium i wykonać podstawowe badania, które będą w stanie określić, czy objawy są zgodne z przypuszczeniami braków substancji odżywczych.
Podsumowując, suplementy diety powinno kupować się w sposób bezpieczny – gdzie marka oznacza jakość produktu, a dawki poszczególnych składników produktu suplementacyjnego są wysokie i dobrze przyswajane przez organizm.