Rozwój osobisty – mydlenie oczu czy prosta droga do sukcesu zawodowego?

Szkolenia rozwoju osobistego stają się coraz bardziej popularne i na rynku znajdziemy mnóstwo ofert w tym zakresie. Warto jednak zastanowić się, czy uczestnictwo w szkoleniach rozwoju osobistego naprawdę przynoszą korzyści i na ile mają na nas dobry wpływ.

Czym są szkolenia rozwoju osobistego?

Szkolenia rozwoju osobistego to spotkania z coachem, który ma za zadanie pokazać, jak dojść do celu i spełnić marzenia; pokazuje, jak powinniśmy nad sobą pracować i w jaki sposób wizualizować marzenia. Coach przedstawia różnego rodzaju techniki i ćwiczenia, które mają za zadanie wskazać, jak będzie wyglądać droga do celu. Przeważnie takie działania pokazują, że to, czego chcemy jest na wyciągnięcie ręki, ewentualnie droga do tego nie będzie trudna, wręcz przeciwnie – jeśli mocno w coś uwierzymy, szybko stanie się to, czego pragniemy. Poza wizualizacją marzeń i celów, szkolenia rozwoju osobistego mają także za zadanie podbudować nasze ego i sprawić, że wzrośnie poczucie własnej wartości osób, które na takowe szkolenie przyjdą.

Jak poczucie własnej wartości wpływa na pracę?

Po szkoleniu rozwoju osobistego, powinniśmy się czuć pewni siebie, ważni, mądrzy i przede wszystkim, zmotywowani do działania. Czy w rzeczywistości ma to na nas dobry wpływ? Co prawda wszystko zależy od osobowości, ale według badań, wynika, że sztuczne pompowanie poczucia własnej wartości wcale nie działa na nas dobrze. Częste chodzenie na takie szkolenia mogą nam wręcz zaszkodzić, bo okaże się, że będzie to jedyne źródło motywacji, które jest nie tylko chwilowe, ale i płatne. Ponadto, będziemy czuli się zbyt pewni siebie. Dobrze jest czuć się ze sobą pewnie, ale nie możemy być przekonani o swojej doskonałości, ponieważ każda porażka będzie na nas negatywnie wpływać.

Iść na szkolenie, czy nie?

Choć o szkoleniach rozwoju osobistego można powiedzieć wiele złego, warto wybrać się choć na jedno i poznać techniki stosowane przez coachów. Dzięki temu zobaczymy, jak szkolenie wygląda od środka i sami się przekonamy, czy to naprawdę nam pomaga. Nie wszystkie techniki są złe i możemy je także stosować samodzielnie po szkoleniu.