Poznaj najpopularniejsze metody malowania i zdobienia paznokci!

Stylizacja paznokci może przebiegać na rozmaite, mniej lub bardziej skomplikowane sposoby. Chociaż większość kobiet wciąż stawia na malowanie tradycyjnym lakierem, coraz częściej decydujemy się także na bardziej profesjonalne i trwałe metody – paznokcie hybrydowe czy manicure tytanowy. Tak naprawdę każdy z tych sposobów, o ile zależy nam na estetycznym efekcie, wymaga stosownego przygotowania i odtłuszczenia płytki, spiłowania paznokci, a także poradzenia sobie ze skórkami. Poznaj lepiej wszystkie trzy wymienione metody i zadecyduj, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom!

Zwykły lakier do paznokci

Żeby skorzystać z tej techniki, potrzebujemy zaledwie kilku produktów: bazy, lakieru w wybranym kolorze oraz top coatu (zwanego w skrócie topem). Jeśli sięgasz po neutralne lub jasne kolory, możesz nawet zrezygnować z bazy – ta ma za zadanie przede wszystkim ochronić płytkę przed przebarwieniami, które najczęściej pojawiają się przy kolorach czerwonym i czarnym, a także przedłużyć trwałość malowania. Co do właściwego lakieru – w zależności od intensywności odcienia potrzebne będą dwie lub trzy warstwy. Nałożenie topu ma na celu ochronę malowania przed przedwczesnymi odpryskami oraz nadanie całości pięknego, subtelnego połysku.

Porządne malowanie paznokci zwykłym lakierem trwa ok. 20-30 minut. Tradycyjny lakier utrzymuje się w stanie naruszonym maksymalnie tydzień, a najczęściej 4-5 dni. Jeśli nie nałożymy bazy ani top coatu, pierwszych odprysków możemy się spodziewać już po upływie kilku godzin.

Paznokcie hybrydowe

Do wykonania manicure hybrydowego oprócz specjalnej bazy, lakieru hybrydowego i dedykowanego do tej metody topu potrzebujemy jeszcze paru innych produktów i specjalnego sprzętu. Nie obejdzie się bez lampy LED lub UV, wacików bezpyłowych, acetonu, cleanera oraz kilku standardowych akcesoriów (bloczku polerskiego, cążków, drewnianych patyczków, pilnika o preferowanej gramaturze i radełka). Po przygotowaniu paznokci i przemyciu ich cleanerem należy pomalować je bazą. Już tę pierwszą warstwę trzeba utwardzić pod lampą. W zależności od krycia potrzebne są 2-3 warstwy kolorowego lakieru, przy czym każda z nich wymaga osobnego utwardzenia, podobnie jak nakładany na koniec top coat. Ponieważ ostatnia warstwa pozostaje nieco lepka nawet po wyjęciu z lampy, na koniec jeszcze raz uruchamiamy odtłuszczacz – i dopiero wtedy możemy się cieszyć charakterystycznym, przepięknym połyskiem.

Manicure hybrydowy w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. Choć jest to nieco trudniejsza i bardziej czasochłonna technika, wiele Polek wykonuje ją na własnym sprzęcie w domowym zaciszu. Warto przy tym pamiętać, że jeśli w grę wchodzi lampa UV i polerowanie płytki paznokcia, lepiej powierzyć to zadanie przeszkolonym profesjonalistkom. W przeciwnym razie – jeśli nasze malowanie nie będzie dość umiejętne – możemy zniszczyć, a przynajmniej osłabić sobie płytki. Przykładem miejsca, gdzie można wykonać paznokcie hybrydowe w bardzo przystępnej cenie, jest salon wioletanails.pl. Za kilkadziesiąt złotych można wyczarować na swoich dłoniach prawdziwe cudo – pracujące w salonie stylistki potrafią wykonywać hybrydy ze zdobieniami. Przy tym nie musimy się bać o ewentualne skutki braku profesjonalizmu. Z pewnością jest to opcja warta rozważenia!

Największą zaletą paznokci hybrydowych jest ich trwałość – manicure utrzymuje się około 2-3 tygodnie. Niestety jego wykonanie zajmuje znacznie więcej czasu niż pomalowanie paznokci zwyczajnym lakierem. Malowanie trwa minimum godzinę, a ściąganie lakieru – 15-20 minut. Gra jest jednak warta świeczki!

Paznokcie tytanowe

Podobnie jak manicure hybrydowy jest świetną alternatywą dla nietrwałego, zwykłego lakieru, tak samo manicure tytanowy to doskonały zamiennik dla nieidealnych, bo dość inwazyjnych hybryd. Paznokcie tytanowe są równie trwałe, a przy tym nie stwarzają ryzyka uszkodzenia płytki paznokcia i nie wymagają ekspozycji na działanie lampy UV. Czego zatem potrzeba do ich wykonania? Tradycyjnie – bazy i topu, przy czym miejsce lakieru zajmuje kolorowy proszek. To właśnie dzięki niemu dzieje się cała magia – jeśli umiejętnie pokryje się nim paznokcie, będą one błyszczące i mocne, a przy tym zachowają naturalną grubość. Oprócz kolorowych pudrów można zainwestować także w specjalną wanienkę, która pozwoli wykonać nienaganny french manicure. Oczywiście dużo wygodniejszym i pewniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie tytanowego malowania u profesjonalistek. Stylistki z salonu Wioleta dysponują szerokim wyborem proszków oraz wspomnianą wanienką. Warto podkreślić, że posiadają także certyfikaty, które potwierdzają ich szerokie umiejętności związane z manicure tytanowym.

Zabieg polega na zdezynfekowaniu dłoni, pokryciu paznokci żelową bazą i zanurzeniu ich w pojemniczku z kolorowym pudrem. Po wyschnięciu nakłada się drugą warstwę pyłku i strzepuje jego nadmiar. Na koniec idzie żelowy top oraz specjalny płyn, tzw. sealer, który ostatecznie utwardza i wysusza paznokcie. Manicure tytanowy jest bardzo trwały – wytrzymuje na paznokciach od 4 do 6 tygodni. Jego wykonanie zajmuje około 45 minut.

Do wyboru, do koloru!

Oczywiście tradycyjny lakier, hybrydy i paznokcie tytanowe nie wyczerpują bogactwa metod, jakie wykorzystuje współczesna stylizacja paznokci. Wciąż wiele kobiet decyduje się na paznokcie żelowe (choć trzeba przyznać, że popularność tej metody znacznie spadła po upowszechnieniu się manicure hybrydowego i tytanowego) czy np. naklejki termiczne, które należy utrwalić pod źródłem ciepła. Która technika stylizacji paznokci najbardziej do Ciebie przemawia? Czy skusisz się na którąś z nowości, czy raczej pozostaniesz wierna tradycyjnym, łatwo dostępnym lakierom?