Rodzaje siedzisk pod prysznic

krzesło pod prysznic

Ostatnimi czasy siedziska prysznicowe stanowią grupę produktów, które są coraz chętniej wybieranym akcesorium. Pomagają one zwiększyć funkcjonalność kabiny prysznicowej, jak również pomóc w poprawie walorów estetycznych wnętrza, zwłaszcza gdy podczas wyboru brane będą pod uwagę zarówno ich funkcje, jak i wygląd. Które krzesło pod prysznic jest najlepsze

Krzesło pod prysznic – typy siedzisk prysznicowych

Konkretne rodzaje siedzisk prysznicowych różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Bywa, że różnice te nie są oczywiste, a warto pamiętać o nich, gdyż decydują one o zaletach konkretnych rozwiązań. Wyróżnia się:

  • Siedzisko prysznicowe, które montuje się do ściany na stałe – to solidny, stalowy i najczęściej chromowany stelaż, który służy do zamocowania siedziska. Jest on tak zaprojektowany, aby wytrzymać dość spore obciążenia. Niestety posiada pewne minusy, a mianowicie wymaga posiadania sporej kabiny prysznicowej, gdyż krzesło pod prysznic tego rodzaju zajmuje od 25 do ponad 40 cm.
  • Siedzisko prysznicowe uchylne – także mocowane jest do ściany, jednak samo siedzisko zamocowane jest nawisie. Taka konstrukcja wprowadza do projektu pewien punkt osłabienia całej konstrukcji, jednak pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca.
  • Siedzisko prysznicowe składane – w przeciwieństwie do poprzedniego, składane przeważnie opada w dół, a w pozycji roboczej utrzymywane jest przez specjalne, mocne wsporniki. Choć taka konstrukcja może wydawać się mniej ergonomiczna, pozwala jeszcze bardziej ograniczyć ilość miejsca zajmowanego przez siedzisko.

Siedziska prysznicowe do zadań specjalnych

Poza wyżej wymienionymi siedziskami na rynku dostępne są również takie, które wyróżniają się pewnymi funkcjami. To takich siedzisk należą:

  • Siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych – bardzo często jest to siedzisko posiadające oparcie, czy też zintegrowane poręcze lub nieco inny kształt siedziska, który umożliwia zajęcie stabilniej wygodnej pozycji w kabinie prysznicowej.
  • Siedzisko prysznicowe z wycięciem higienicznym – jest to siedzisko przeznaczone dla osób mających problemy z samodzielnym wykonaniem zabiegów higienicznych intymnych obszarów ciała. Poprzez anatomiczne wycięcie możliwe jest zajęcie wygodnej pozycji oraz łatwiejsze przeprowadzenia zabiegów higienicznych.
  • Siedziska narożne – dostępne są w wariantach z oparciem, dla niepełnosprawnych, czy też z wycięciem. Cechują się tum, że można zamontować je w narożach kabiny prysznicowej, co wpływa na efektywne wykorzystanie całej przestrzeni.